Pieniądze płacone na Zakład Ubezpieczeń Społecznych a składka zdrowotna

przez | 10 lipca 2021
W naszym państwie istnieje taka jednostka jak ZUS. Odprowadza się różnego rodzaju składki. Jednak nie każdy się orientuje, jakie. Czemu? Bo jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to pracodawca się wszystkim zajmuje.

Od pensji odciągana jest nam na przykład zus składka zdrowotna . Oczywiście, gdy brak nam pracylub pracujemy na umowach ogólnie zwanych „śmieciowymi” to można wziąć pod uwagę dobrowolne składki. Wtedy zus składka wylicza się trochej inaczej niż ta, kiedy jesteśmy ubezpieczeni z zakładu pracy. Kiedy trudno nam się w tym wszystkim połapać i nawet informacje znajdujące się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mało nam mówią, to możemy pojechać do siedziby ZUS-u w mieście powiatowym, pod które należymy i tam otrzymamy wszystkie niezbędne informacje.

Ten odnośnik do serwisu (http://www.serwiskawowy.pl/31-profesjonalne-ekspresy-automatyczne) kieruje do bardzo ciekawej witryny, która posiada równie fascynujące dane na omawiany temat.

To najlepsze rozwiązanie, bo inaczej będziemy się motać w zawiłościach przeliczeń i nie zyskamy pewności, czy opcja z ubezpieczeniem się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest rzeczywiście dla nas najlepsza. Może wyjść na to, że składki są za duże i lepiej będzie samemu odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, jednak tego typu decyzje to indywracie (zobacz pełna treść)rawa.

Odliczanie od podatku

podatek

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Czasem myślimy o tym, czemu tak dużo osób zamiast paragonu wybiera w wielu sklepach bierze jeszcze fakturę. A to wszystko jest związane z tym, że mogą tym ludziom należeć się odliczenia od podatku. Bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale możemy niektóre rzeczy z naszych zakupów po prostu odliczyć. Warto, więc się tym zacząć interesować, bo wtedy możemy dostać zwrot z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A dobrze wiemy, że każdy wolałby dostawać pieniądze z ZUS-u zamiast dopłacać, bo i takie sytuacje się dzieją. Rozliczenie to obowiązek tych, którzy przekroczyli kwotę minimalną.

Kwota ta jest różna co roku o kilka złotych, warto, więc sprawdzać jak to zmienia się co roku. Dodatkowogdy wypełniamy PIT musimy pamiętać, żeby wypełnić ten odpowiedni. Oczywiście identycznie jak w przypadku wątpliwości dotyczących ze składkami ,też w przypadku odliczeń od podatku można wybrać się po informacje do ZUS-u. Możemy również znaleźć księgową, która powie nam, co i jak. Dzięki temu otrzymamy informacje, na co powinniśmy brać faktury, co da się odliczyć w naszej konkretnej sytuacji. A to rzeczywiście istotne, bo kiedy możemy otrzymać jakieś pieniądze to, czemu niby mamy z tego rezygnować.