Pieniądze na firmę – dotacja z Unii, czy kredyt w banku?

przez | 6 września 2021
Ze względu na obecną sytuację na rynku pracy – niemałe bezrobocie oraz niewielkie wynagrodzenie – dużo osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Większość firm wymaga zakupienia specjalnego wyposażenia, warto mieć też środki na zamówienie witryny internetowej, czy rozreklamowanie firmy. Jak zorganizować na to wszystko gotówkę?

Dotacja z UE
Wbrew powszechnej opinii, dzisiejszy rozpoczynający karierę przedsiębiorca ma bardzo uproszczony start w stosunku do osób, które otwierały firmę w czasach, gdy Polska nie była członkiem Unii Europejskiej. Obecnie dostępne są przecież środki unijne dla małych firm, można także starać się o kredyt gotówkowy, lub firm (polecamy www.forsel.pl) hipoteczny.

Zanim jednak sięgniemy po wsparcie finansowe, warto przeanalizować, które rozwiązanie będzie dla nas najdogodniejsze. W przypadku dofinansowań unijnych należy mieć świadomość, iż w celu starania się o dotację, trzeba stworzyć naprawdę porządny biznesplan. Niektóre kategorie działalności gospodarczej są wykluczone z programów unijnych, dlatego trzeba upewnić się, czy wybrana przez nas specyfika firmy spełnia wymogi formalne. Czytaj też smartvest.

Wykorzystując pieniądze z Unii, zobowiązujemy się prowadzić firmę przez co najmniej rok. Jeśli przed upływem 12 miesięcy firma upadnie, będziemy zmuszeni zwrócić pozyskane fundusze. Kredyt hipoteczny to rozsądne rozwiązanie gdy dysponujemy jakąś nieruchomością. W przeszłości musiałaby to być nieruchomość, związana ściśle z prowadzoną firmą, obecnie coraz więcej banków przyznaje tego typu kredyt właściwie na dowolny cel (polecamy artykuł).

Czy nie możesz odejść od naszego wpisu? To dla nas niebywale dobra wiadomość – zatem kontynuuj oglądanie (https://kwmediator.pl/oddluzanie/) na następnej stronie.

Kredyt gotówkowy to przeważnie najmniej korzystne rozwiązanie. Tego rodzaju pożyczki są wysoko oprocentowane, a suma, jaką możemy pozyskać, jest w znacznym stopniu ograniczona. Funkcjonują jednak specjalne kredyty gotówkowe dla przedsiębiorców. Charakteryzują się one atrakcyjniejszymi warunkami i w wielu przypadkach stają się najłatwiejszym sposobem na to, żeby zaistnieć na rynku. (o smarvest)

Bez względu na to, czy planujemy otrzymać środki unijne dla małych firm, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy w banku, musimy liczyć się z tym, że czeka nas trochę spraw formalnych. Bądźmy na to przygotowani i zacznijmy starania o dofinansowanie z wyprzedzeniem, tak, by w wybranym terminie firma mogła zacząć działać.