Oprawa publikacji książkowych może być najbardziej realną sztuką. Tym właśnie jest porządna sztuka introligatorska. Czy wiesz dlaczego jest tak istotna?

przez | 17 listopada 2021
Introligatorstwo było długo rzemiosłem, podobnie jak wiele innych zajęć. Dopiero w późniejszym okresie to zajęcie zaczęło aspirować do miana sztuki, gdyż określane tym mianem introligatorstwo artystyczne zaczęło zdobywać niezwykłe poważanie na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Zachwycająca sztuka oprawiania książek zaczęła być wobec tego w kręgu zainteresowań mnóstwa znaczących artytstów.

sprawdź

Autor: drukarniakid.pl
Źródło: drukarniakid.pl
Wtenczas, kiedy wystartowała na skalę przemysłową oprawa książek, to introligatornia przestałą być niezależnym od drukarni bytem. Książka była planowana już dla czytelnika w sposób masowy, był w ten sposób oprawiana, tak więc nie musiał on iść do pracowni introligatorskiej. Równocześnie, ta możliwość wybierania, to znaczy, że nie jesteśmy zobligowani już polecać mistrzowi introligatorskiemu oprawy, stała się na pewno doskonałym motorem napędu rozkwitu artystycznego oprawiania książek. Takim sposobem właśnie, kiedy przemysłowy zalew publikacji rozpowszechnił się na dobre, jako alternatywa wyłoniła się książka pięknie wydana.

Te elitarne, numerowane wydania stały się jakby ostoją dawnego elitarnego rodowodu książki. niemal każda biblioteka domowa była zobligowana posiadać w swoich zasobach wspaniałe książki artystyczne. To stało się jakby modą wśród wykształconych warstw społeczeństwa. Wywołało to apetyt na artystyczne oprawy książek. W ten|W taki sposób wykrystalizowały się również specjalizacje.

Tusz do drukarki

Źródło: http://www.sxc.hu
To znaczy, że introligatornia artystyczna trudniła się robieniem wspaniałych opraw artystycznych, z kolei tradycyjna introligatornia produkowała popularne i nakładowe zlecenia.

Jeśli zamierzasz znaleźć kolejne artykuły związane z opisywanym w tym miejscu zagadnieniem, zobacz ofertę w serwisie prezentującym zbliżone dane.

Dzięki temu oprawa artystyczna zyskała nową jakość. W Polsce niestety nie rozwinęła się tak dobrze, jak w wielu innych krajach. Pochodzące sprzed wojny oprawy były na przykład doskonale dopracowane technicznie, jednakże w zdecydowanej większości pod względem artystycznym nie były jakoś specjalnie nowatorskie.

Natomiast po wojnie sztuka introligatorska niemal przestała działać.

W opublikowanym tutaj wpisie są fascynujące informacje, ale zobacz także, co jest w tekście (https://bautec-lodz.pl/). Śmiało zwyczajnie go kliknij!

Istniały warsztaty czy spółdzielnie, w których tworzono galanterię introligatorską, solidnie, jednak nic poza porządne rzemiosło. obecnie na szczęście powrócono do wspaniałych tradycji, dlatego też wytwory introligatorskie są na coraz wyższym poziomie. Szukasz dobrego introligatora? Być może introligatornia Wrocław będzie doskonałym wyborem.