Określone reguły zatrudniania personelu i umowy współpracy handlowej w obliczu prawa

przez | 8 lipca 2021
Rodzajem umów, który występuje najczęściej w naszym kraju są umowy o pracę. Jednakże sporo osób jest zatrudnionych także na umowach-zlecenie i umowie o dzieło. Niektórzy ludzie wybierają rozpoczęcie własnego biznesu, mogą wtedy świadczyć usługi na zasadach firma-firma, sporządzać faktury i odliczać sobie podatek VAT.

ludzie biznesu

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Umowa o pracę jest najbardziej pożądana przez osoby zatrudnione, ponieważ pracownik ma wtedy uiszczane składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i emerytalne, zapewnioną ustawowo ilość dni urlopu, a przy ewentualnym zwolnieniu dany okres wypowiedzenia (miesiąc albo trzy) i dodatkowe dni na szukanie nowej pracy.

Na umowę-zlecenie pracują zwykle osoby nie związane ściśle z danym przedsiębiorstwem lub takie, które nie miałyby pełnego etatu. Umowa o dzieło wyznacza stronę do zrobienia dzieła – jakiejś pracy na rzecz pracodawcy i kończy się po jego wykonaniu oraz podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Zdarza się, że niektóre przedsiębiorstwa mogą dostać z urzędu pracy dofinansowanie dla firm na doposażenie stanowiska pracy. Mogą wówczas przeznaczyć otrzymane wsparcie finansowe na zakup komputera, drukarki i innych sprzętów elektronicznych albo urządzeń przemysłowych wykorzystywanych w konkretnej branży. Jeśli przedsiębiorstwo zatrudnia osobę i otrzyma na to stanowisko pieniądze z instytucji państwowej, musi podpisać kolejną umowę z danym pracownikiem i – oczywiście jeżeli ma umowę o pracę – odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne (zobacz ofertę). Natomiast żeby firma (zobacz koszty bezpośrednie) miała niższe koszty utrzymania, może podpisać umowę o współpracy. Często się ją widuje w relacjach pomiędzy firmami świadczącymi sobie usługi. Za sprawą współpracy z innymi przedsiębiorcami, a nie osobami prywatnymi, przedsiębiorcy najczęściej mają możliwość zdobycia większych zysków. Taka umowa nadaje przejrzystości obustronnym relacjom i pozwala na jasne ustalenie zasad współpracy. Jeśli zawarło się taką umowę, trzeba ją również rozwiązać pisemnie, aby wszystkie dokumenty miały moc prawną. Dobrze jest poszukać ogólnych wzorów pism by znaleźć sobie wypowiedzenie umowy o współpracy wzór (szablon) albo jakieś napisane już pismo i posiłkować się nim przy pisaniu swojego (szczegóły oferty). Można sobie pomóc wpisując w wyszukiwarkę internetową “wypowiedzenie umowy o współpracy wzór”.

Bardzo wiele praw w Polsce opisuje stosunki istniejące pomiędzy pracownikiem (zobacz wniosek o urlop wypoczynkowy) a pracodawcą. Czasami warto zasięgnąć porady osoby znającej się na prawie pracy czy kwestiach kadrowo-rozrachunkowych. Warto zrobić to zwłaszcza wtedy, gdy ubiegamy się o dofinansowanie dla firm.