Obecnie mamy duże możliwości pozyskiwania danych. Wskazuje na to chociażby zjawisko Big Data

przez | 10 lipca 2021
Wszystko na to wskazuje, że przyszłość jest w rękach statystyki. Na sam przód wysuwa sie Big Data, czyli całe masy informacji o dużej objętości, zmienności oraz jakiejś wartości. Cel uzyskiwania dostępu do tych danych oraz przetwarzania, jest dosyć oczywisty – ma to wspierać procesy decyzyjne. Dzięki temu możemy poznawać nowe zjawiska, a także ulepszać procesy.

Analizowanie danych Big Data

Autor: TAHRD NTNU
Źródło: http://www.flickr.com
Analizy danych Big Data mają zastosowanie w różnych tematach, w życiu politycznym czy biznesie. Pojęcie to wiąże się z całą serią danych, których analizowanie potrzebuje iście zaawansowanych narzędzi. Wszystko przez ich ogromną skalę. Big Data odpowiada za analizę różnego rodzaju danych, aby następnie je przekonstruować firm (polecamy więcej i więcej) dać status wiedzy. Jest to przydatne w podjęciu dobrych decyzji.

Dla jednych te analizy danych to duże możliwości (zobacz tu), dla drugich wręcz odwrotnie, rozbudzają one mocne obawy. Na przykład, stosując Big Data właściciele banków mogą ocenić możliwości kredytowe ewentualnych klientów. Przedsiębiorstwa finansowe pozyskują oraz sprawdzają informacje o potencjalnych kredytobiorcach. W tym celu wykorzystują informacje ze stron społecznościowych, sklepów internetowych oraz pozostałych miejsc, które mają związek z marketingiem.

Istnieją również takie sposoby, iż montuje się kamery oraz (więcej w temacie) mikrofony w przeróżnych placówkach. To z pewnością przeraża normalnych ludzi i sprawia, iż Big Data jest kojarzone z inwigilacją, śledzeniem oraz bezprawnym pozyskiwaniem danych, a następnie używanie takich informacji do swoich celów.

Specjaliści uspokajają oraz tłumaczą, iż firmy przetwarzają i analizują takie informacje, ale jedynie z legalnych źródeł. Dzięki takim informacja wyciągane są konkluzje oraz przez powstaje profil danej sytuacji, a to daje pomoc firmom w zakresie ich działalności.

Big Data więc to proces, który polega na korzystaniu z takich informacji, lecz z pewnością nie jest to pozyskiwanie tego typu informacji dla tylko ich gromadzenia – ciekawa strona. Co istotne, odpowiednie używanie tego typu informacji było w biznesie cały czas czymś zwyczajnym, ale dziś tego typu możliwości są o wiele większe. Są szybsze i bardziej precyzyjne, analizowane są również z różnych źródeł. Zbierane w sposób zgodny z prawem przyczyniają się do udoskonalania usług w wielu dziedzinach.