O czym trzeba pomyśleć przed przystąpieniem do budowy domku?

przez | 5 grudnia 2021
Zanim pobudujemy swój własny upragniony domek, będziemy musieli wykonać parę działań. Pierwszym etapem będzie postaranie się o pozwolenie na inwestycję. Następnie można zacząć myśleć o rozpoczęciu budowy. Niekiedy warto jeszcze przed złożeniem w podania o zezwolenie na inwestycję przeprowadzić tzw. badania geotechniczne. Nie są one koniecznie do otrzymania decyzji administracyjnej, jednak dobrze je wykonać ponieważ unikniemy w ów sposób przykrych niespodzianek podczas gdy będziemy już na półmetku budowy.

badanie gruntu pod budowę

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to ważne gdy widzimy iż nasza parcela jest wilgotna, po nawet najmniejszym deszczu długi czas utrzymuje się wilgoć. Niezbędne są wtedy badania geotechniczne. Polegają one na wykonaniu kilku, minimum trzech odwiertów o głębokości 3-6 m.

Wejdź do naszego serwisu i kontynuuj przeglądanie atrakcyjnych artykułów. Jest ich tam dużo i wszystkie opracowaliśmy z myślą o czytelnikach.

Liczba odwiertów uzależniona jest od tego, jaki typ domu pragniemy pobudować (budynek z piwnicą lub bez niej).

Nierzadko efekt tychże ekspertyz sugeruje nieopłacalność budowania budynku podpiwniczonego. Dokumenty które uzyskamy po przeprowadzeniu badania to: opis wykonanych badań, rysunki technologiczne (przykładowo przekrój gleby) a także wnioski i zalecenia co do budowy fundamentów tak, żeby zagwarantować ochronę przed podmakaniem fundamentów, a zatem i całego domku.

Niestety, badania geotechniczne – kliknij tutaj – do tanich nie należą, ich koszt według danych z popularnego serwisu budowlanego to 1000-1500 zł. Na koszty ma wpływ rozmiar działki jak i rodzaj domu jaki planujemy wznosić. Jednak warto takie koszty ponieść, gdyż są one dużo mniejsze niż późniejsza korekta źle wybranej techniki stawiania domu.

Po wykonaniu tych wszystkich działań możemy bez problemu rozpocząć inwestowanie. Mało nas wtenczas już może zaskoczyć a na pewno ustrzeżemy się przed dużymi dodatkowymi kosztami. Następną istotną kwestią jaką musimy przemyśleć jest nagrzewanie jakie będziemy stosować bowiem ono również źle dobrane potrafi generować duże koszta.

Dosyć rozsądną inwestycją będzie zastosowanie instalacji LPG. Inną opcją jest zbudowanie kominka w salonie z nadmuchami dystrybuującymi ciepło po całym domu.

Jeżeli zaintrygowała Cię taka kwestia, bez wahania sprawdź ten odnośnik – to opracowanie zapewne też okaże się warte Twojej uwagi.

Zbyteczne są wówczas grzejniki.