O czym trzeba pamiętać wożąc się autem w zimie

przez | 10 lipca 2021
Zima to czas, w którym należy zadbać o różne sprawy związane z użytkowaniem auta. Należy przed zimą zbadać samochód na stacji diagnostycznej, czy wszystkie części dobrze pracują, czy samochód dobrze będzie się trzymał nawierzchni, czy trasa hamowania będzie odpowiednio krótka, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa, czy żadne z części zawieszenia nie spowoduje tego, że samochód będzie źle się prowadził i w konsekwencji będzie to mogło być przyczyną kolizji.

Często posiadacze aut zapominają o tych wszystkich niebezpieczeństwach. Codzienne problemy przysłaniają czasami kwestie związane z bezpiecznym prowadzeniem, jednak należy pamiętać, że te rzeczy mogą być najistotniejsze dla naszego życia i zdrowia. Jakie rzeczy powinno się sprawdzić w pojeździe przed okresem zimowym, aby podróżować bezpiecznie i komfortowo?

opona z felga

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

W głównej mierze trzeba sprawdzić hamulce. Mają one bezpośredni wpływ na skrócenie drogi hamowania. Jeżeli chcesz uniknąć wjechania w auto przed tobą, koniecznie zbadaj układ hamulcowy. Bardzo ważne jest także zawieszenie. Sprawnie pracujące wahacze czy układ kierowniczy nie tylko sprawią, że samochód będzie bezproblemowo reagować, ale również będzie znacznie pewniej trzymać się jezdni. Kolejną sprawą, o której warto pomyśleć jest oświetlenie. Sprawne światła umożliwiają znakomicie orientować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia również w nocy, poza tym sprawiają twój samochód – parking z monitoringiem – sam jest dobrze widoczny. Czasami należy również pamiętać o wymianie płynów hamulcowych, płynu w chłodnicy oraz o wymianie oleju, a przynajmniej o sprawdzeniu poziomu tych płynów. Jedną z najważniejszych spraw pozostaje jednak wybór stosownego ogumienia. Właściciele samochodów nierzadko nie myślą o tym, jak ważne są sprawne opony (opony pełne) w czasie sezonu zimowego. Od czasu do czasu ma miejsce, że kierowcy aut jeżdżą w okresie zimowym na ogumieniu letnim, co bardzo zwiększa ryzyko kolizji. Ogumienie zimowe jest mniej twarde od letnich opon a w dodatku posiada stosownie wyprofilowany bieżnik. Warto więc zainwestować także w dobre ogumienie np. takich marek jak Hankook czy Dayton, które nie są bardzo drogie a na pewno pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy.