O co chodzi w Google Analitycs? Co zyskujemy korzystając z tego narzędzia? Co jest istotne?

przez | 26 lipca 2021
Jeśli chcemy zapoznać się z zawiłości i ograniczenia Google Analytics mamy okazję poznać techniczne aspekty działania tego narzędzia. Wiedza ta jest także konieczna w sytuacji gdy chcemy użyć technologiczne wprowadzenie kodu.

unikalne odwiedziny

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Jak więc funkcjonuje Google Analytics „od kuchni”?
Magazynowanie danych opiera się na plikach cookies, oraz zarządzającym nimi kodem które śledzą Google. Kod obserwuje jest to moment kodu, który stał się napisany w języku skryptowym JavaScript. Jest on generowany automatycznie w trakcie zakładania konta w Google Analytics. Osoba, która chciałaby badać ruch na witrynie musi znaleźć i użyć ten wygenerowany kod i dać go na wszelkie strony serwisu.

To użyteczne omówienie (http://www.digital-motion.pl/sesja-do-cv/) na pewno okaże się dla Ciebie wartościowe, ponieważ są tam wiadomości podobne do tych, które czytasz tu.

Obecnie, od jakiegoś czasu funkcjonuje nowy, odmienny kod Google Analytics. Podstawową jego zaletą jest szansa dodania go wyżej w kodzie źródłowym, co potęguje możliwości odpowiedniego wczytania strony.

unikalne odwiedziny

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/stary_rynek01.jpg
Zalogowany będzie miał mniejszą szansę na to żeby nie zostać policzonym zanim wyjdzie ze strony. Nowy kod jest także bardziej przygotowywany do śledzenia stron budowanych w coraz popularniejszej technologii AJAX. To są dość techniczne dane, potrzebne jednak, aby zrozumieć, w jaki sposób działa Google Analitycs. Najważniejsze jednak najciekawszą sprawą są pozostałe parametry, jak sesje w GA, a dokładnie mierzenie najistotniejszych danych. Warto zwrócić szczególną uwagę na unikalne odwiedziny. Można wydzielić je na odsłony i unikalne odsłony.

Jeżeli chciałbyś zbadać sprawę, poznaj nasz kolejny wpis, w którym czeka na Ciebie istotna treść. Rozwieje ona wszelkie Twoje wątpliwości.

Odsłona to pokazanie strony w witrynie śledzonej przez kod śledzenia usługi Analytics. Jeśli użytkownik znowu załaduje stronę, zostanie to zarejestrowane jako kolejna odsłona. Jeśli użytkownik przeniesie się na odmienną stronę, a następnie powróci na stronę oryginalną, kolejna odsłona też zostanie odnotowana.

Niezwykłe odsłony (np.

w raporcie Najlepsza treść), obejmują wszystkie odsłony stworzone przez tego samego użytkownika podczas tej samej sesji. Unikalne odsłony ukazują liczbę sesji, podczas których konkretna strona została obejrzana co najmniej raz. Tak samo bardzo ważni są unikalni użytkownicy.