Nowy system z Redmond

przez | 26 lipca 2021
Od już paru lat jednym z najczęściej kupowanych i najbardziej pożądanych urządzeń multimedialnych są smartfony, czyli nic innego jak mobilne urządzenia telefoniczne kompresujące możliwości telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego.

windows 8

Pierwsze smartfony powstały w ostatniej dekadzie lat 90., a obecnie kumulują funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki internetowej, pagera, GPS, jak też aparatu cyfrowego i kamery wideo. Urządzenia te kontrolowane są przy pomocy systemów operacyjnych podobnych do tych w komputerach. Najpowszechniej stosowane są: Android, Bada OS, Symbian, iOS, BlackBerry OS oraz Windows Phone. Wyjątkowo niedoceniany jest ostatni spomiędzy nich, ale mimo dużej ilości oponentów, w czasie ostatnich lat zyskuje coraz większe poparcie i w kilku krajach zdobył już aż 5-6% rynku.

W tym roku Microsoft wprowadził na rynek swój najnowszy produkt- system operacyjny Windows Phone 8. Oprogramowanie to jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli smartfonów. Jest ono kompatybilne z PC z Windows 8, Windows RT oraz konsolą Xbox 360 jak i również usługami w chmurze SkyDrive. Dzięki owej kompatybilności posiadacz może między innymi edytować dokumenty na telefonie i skończyć pracę na komputerze. Podobnie jak systemy znane już z urządzeń PC, Windows Phone 8 posiada kafelkowy interfejs. To zupełnie zmieni pisanie aplikacji na windows phone i ich użytkowanie.

windows 8 wygląd

Typowe są tak zwane „żywe kafelki” (ang. Live Tiles), przy użyciu których użytkownik ma możliwość dopasowania ekranu urządzenia do indywidualnych potrzeb, lokując na nim przykładowo: wybrane aplikacje, muzykę, zdjęcia.

Kolejna witryna, która posiada informacje na poniższy temat da Ci możliwość, by pogłębić znajomość rzeczy. To ważne, więc idź tutaj i wyczytaj sporo treści.

Do dyspozycji mamy trzy rozmiary i 20 kolorów kafelków. Najbardziej użyteczne funkcje tego systemu operacyjnego to:

Live Apps– to aplikacje umożliwiające dostęp do najnowszych informacji z ekranu startowego, przykładowo ofert w serwisie zakupów grupowych, wpisów na Facebooku;

Kącik Dziecięcy, czyli wyjątkowa konfiguracja, dzięki której umożliwisz swojemu dziecku dostęp jedynie do wyselekcjonowanych przez siebie aplikacji oraz funkcji;

Hybrydowe urządzenia z systemem Windows 8

Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Pokoje – pozwalają na tworzenie grup z innymi użytkownikami Windows Phone 8, np. z rodziną, przyjaciółmi. Dzięki tej funkcji można rozmawiać na czacie, dzielić się dokumentami, zdjęciami;

Licznik transferu – zmniejsza objętość pobieranych z Internetu danych przez minimalizację zdjęć na stronach internetowych, wyświetla jak dużo danych zużywa aplikacja, informuje o niedługim wyczerpaniu limitu.

Zgłąb ponadto inne informacje odnośnie tej tematyki. Kliknij tu oraz przeczytaj więcej w treści tej sprawy. To także bardzo Cię zaabsorbuje.

Niestety opcja występuje nie u wszystkich operatorów.

Portfel i NFC – umożliwia płatności z pomocą modułu NFC (ang. near-field communications), zakładanie kart lojalnościowych, członkowskich.

Skype – wykorzystując komunikator użytkownicy mają możliwość wykonywania i odbierania połączeń jak w zwykłym telefonie. Skype jest bez przerwy włączony i dostępny.

Mając na uwadze fakt, że platforma Windows Phone 8, ze względu na swoją niewielką jak na razie renomę, nie jest przesycona dostępnymi aplikacjami (tak jak to się dzieje w przypadku na przykład oprogramowania Android) wartym zbadania zagadnieniem jest projektowanie aplikacji mobilnych. Obecnie każdy windows phone developer będzie programował głównie na ten system. Zainteresowanych tym tematem zapraszam na stronę jojomobile, jest to firma tworząca aplikacje mobilne, gdzie można znaleźć dużo informacji, których tematem jest między innymi projektowanie aplikacji na Windows 8.

Źródło: jojomobile.eu