Nasze urządzenia chronione są przez drobne podzespoły, o których istnieniu nieraz nie mamy najmniejszego pojęcia

przez | 16 sierpnia 2021
Rezystory (m.in. warystor) to wyjątkowo małe komponenty, których podstawowym zadaniem jest zabezpieczanie urządzeń przed przepięciami. Są one instalowane w różnych rzeczach, z którymi mamy styczność na co dzień.

sprzęt - migawka

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com

Pewnie duża część z nas zupełnie nie ma pojęcia o ich istnieniu, choć spełniają tak istotną funkcję. Najpopularniejszym przedmiotem, w którym montuje się warystory jest odbiornik telewizyjny. Te maleńkie komponenty charakteryzują się tym, iż ich wartość oporu zmniejsza się równolegle ze wzrostem napięcia. Są one zatem zwykłymi bezpiecznikami. (Sprawdź dalej) Jeżeli napięcie płynące poprzez warystory jest zbyt duże, przechwytują one sygnał elektryczny, co powoduje, że dane urządzenie prawdopodobnie wyłączy się. Jest to świetna ochrona (AS – kamery przemysłowe gdańsk) przed skokami napięcia, które w innym przypadku mogłyby zagrozić naszemu urządzeniu. Jeżeli mamy ochotę kupić warystory to nie będzie z tym jakiegokolwiek problemu – wystarczy zajrzeć do sieci, otworzyć przeglądarkę i wpisać właściwe słowo kluczowe, a otrzymamy dużo wyników, które powinny nas zaciekawić. W sieci funkcjonuje wiele sklepów oferujących warystory.

sprzęt - zbliżenie

Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com

Odbiorniki telewizyjne nie są jedynymi urządzeniami, w których montuje się te malutkie moduły. Wykorzystuje się je również do ochrony linii telefonicznych i w liniach wysokiego napięcia. W tym pierwszym wypadku ich zadaniem jest ochranianie telefonów, modemów i różnych gadżetów przyłączonych do linii telefonicznej. Dodatkowo warystory pełnią także rolę odgromników oraz używane są jako specjalne zabezpieczenie transformatorów. Obecnie produkowane są najczęściej ze sprasowanych tlenków cynku oraz bizmutu, które kształtuje się w pastylkę. Bliźniaczym komponentem jest termistor, jednak w jego przypadku opór w bardzo znacznej mierze jest uzależniony od temperatury. Wykorzystuje się je bardzo często w bateriach smartfonów, by je zabezpieczyć na ten przykład przed zbyt prędkim ładowaniem.

Używamy na co dzień tak dużo urządzeń, iż prawie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, jak złożone potrafią one być. Jeśli więc nasze urządzenie, na ten przykład telewizor, niespodziewanie zgaśnie, to możemy przypuszczać, iż zadziałał warystor, który ochronił je przed groźniejszymi następstwami.