Najważniejsze plusy, jakie przynosi marketing relacji

przez | 26 lipca 2021
Zmieniające się warunki na rynku wymagają od firm elastyczności. Konsumenci są coraz to bardziej wymagający, a zdobycie klienta w warunkach dużej rywalizacji staje się coraz trudniejszym zadaniem. Marketing relacji i narzędzia które służą do jego dokonań, potrafią okazać się doskonałym źródłem przewagi konkurencyjnej. Troskliwość o zadowolenie konsumenta i pozyskiwanie jego lojalności, oraz budowanie korzystnego wizerunku firmy w świadomości nabywców to lokaty, które procentują przez długie lata.

grupa

Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz nagminniej wykorzystywany porady (zobacz marketing relacyjny) polega na nawiązaniu i podtrzymaniu długofalowej więzi z klientem, oraz bezpośrednim komunikowaniu się przez kształtowanie dialogu i wzajemnego zaufania. Najważniejsze dobrodziejstwa, jakie daje prawidłowo wdrożony marketing relacji to podniesienie satysfakcji i oddania odbiorców, wzrost sprzedaży, podniesienie skuteczności działań promocyjnych poprzez ich lepsze dostosowanie do nabywców i usunięcie postępowań nieskutecznych, łatwiejsza identyfikacja możliwych klientów i minimalizacja kosztów zdobywania nowych klientów, również wzrost jakości zapewnianych usług i obsługi klienta.

Jednostki poszukują wciąż oryginalnych rozwiązań do budowania pozytywnych relacji i więzi z nabywcą. Dobrze projektowany i zaaranżowany gwarantuje realizacje prawie każdego z zamierzonych zamiarów. Program lojalnościowy przybiera różne formy, dobrane do indywidualnych modeli biznesowych. Przybiera rozmaitą postać w zależności od charakteru partycypantów programu. Dla każdej grupy dobierane są odpowiednie mechanizmy nagradzania, zależne od zachowań transakcyjnych klientów.

nowe znajomości

Autor: Janus Sandsgaard
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszą postacią programów lojalnościowych jest program punktowy. Program ów polega na kumulowaniu punktów na indywidualnych kontach uczestników programu, a potem wymianie ich na nagrody rzeczowe z katalogu nagród. Programami lojalnościowymi są także programy rabatowe. Są to upusty na kolejne sprawunki przyznawane po realizacji odpowiedniego stopnia zakupowego. Lojalny konsument jest prawdziwym bogactwem dla każdego przedsiębiorstwa.