Najistotniejsze zadania ciążące na przedsiębiorcy

przez | 10 lipca 2021
Polskie prawo nakłada na biznesmenów mnogie obowiązki urzędowe, jakie decydują o tym, czy firma prowadzona jest zgodnie z prawem. Wykonywanie poniektórych formalności warto polecić biurom rachunkowym, jednak zawsze zostaną takie, których należy dopełniać samodzielnie. O czym przede wszystkim powinno się pamiętać prowadząc firmę?

Przedsiębiorstwo

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com
Obojętnie czy prowadzimy większą firmę czy też będzie to działalność jednoosobowa na właścicielu firmy zawsze ciąży tzw. obowiązek podatkowy VAT. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych lub też korzystają z liniowego podatku, opłacają podatek (czytaj też umowa kupna sprzedaży pojazdu) dochodowy w formie zaliczek rozliczanych co miesiąc bądź co trzy miesiące. W obu przypadkach, zaliczkę trzeba opłacić do dwudziestego dnia miesiąca po okresie obrachunkowym.

W gestii przedsiębiorcy leży, by do dwudziestego dnia miesiąca zebrać wszystkie faktury przychodowe oraz kosztowe i wprowadzić je do książki przychodów i rozchodów. Tę czynność zazwyczaj zleca się biurom księgowym, jakie przeważnie redukują tenże termin, żeby zdobyć więcej czasu na zrealizowanie rozrachunków. Biznesmeni mający status małego podatnika są w stanie zmienić metodę wpłacania zaliczki na podatek (czytaj też nota odsetkowa) z comiesięcznego na kwartalny czy na odwrót. Owej czynności można dokonywać wyłącznie raz do roku, w terminie do dwudziestego lutego. Więcej na .

W czasie zakładania działalności biznesmen decyduje, czy chce być podatnikiem VAT. Deklaracje owe należy składać w urzędzie skarbowym do 25 dnia miesiąca po okresie rozliczeniowym. Tego obowiązku można dokonać osobiście, pocztą lub przez Internet. Ta trzecia alternatywa jest szczególnie atrakcyjna, gdyż nie nastręcza posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Biznes

Autor: istock
Źródło: istockphoto.com
Starczy sygnatura w postaci danych podatnika w zestawieniu z kwotą przychodu z formularza rocznego z roku o 2 lata wcześniejszego, aniżeli rok, którego tyczy się składana deklaracja (przykładowo dla oświadczeń składanych w 2014 roku podaje się dochód z 2012 r.). W związku z VAT-em, powinno się również drukować i składować wykazy zakupów oraz sprzedaży.

Składki ZUS przedsiębiorcy są obowiązkowe, nie ma możliwości z nich zrezygnować i zdecydować się na usługę innego ubezpieczyciela. Obowiązkowej rejestracji w ZUS-ie trzeba dokonać w chwili uruchomienia firmy, składając druk ZUS ZUA/ZZA.