Na jakie rzeczy możemy się zgadzać dla naszego pracodawcy?

przez | 26 lipca 2021
Obecnie praca w przedsiębiorstwie to już nie jedynie przychodzenie na własną zmianę od 8 do 16 i oczekiwanie na ostatnią godzinę i wyjście z pracy. W dobie Internetu, masowych mediów i natychmiastowej komunikacji każda pracująca osoba reprezentuje swoją markę także po pracy, zwłaszcza, skoro jest na wyższym lub managerskim stanowisku.

Spędzając wiele czasu w internecie warto namyślić się dwa razy, czy spraw które publikujemy i piszemy nie są w jakikolwiek sposób niekorzystne dla naszej firmy i czy nasza postawa nie stawia jej w złym świetle. Warto jednakże powiedzieć również, jakie posiadamy prawa jako zatrudnieni i jakie obowiązki ma nasz pracodawca wobec swoich pracowników.
pieniądze - widok

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo popularnym przypadkiem nadużyć ze witryny pracodawców będzie stosowanie na stronie firmowej i materiałach reklamowych naszych zdjęć. Do tego niezbędna będzie podatek (czytaj też zgoda na wykorzystanie wizerunku) podpisana przez pracownika. Tylko wtedy pracodawca będzie mógł w pełni legalnie wykorzystywać nasz wizerunek do reklamy własnej przedsiębiorstwa. Dzięki czemu będziemy mogli mieć wpływ na to, w jakich miejscach pojawią się nasze fotografie. Jeżeli jednakże nie posiadamy ochoty upubliczniać naszego wizerunku , to nie ma obowiązku podpisywania tej zgody, a raz podpisaną zawsze wolno wycofać.
Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie

Autor: UBM
Źródło: UBM
Kolejnym często pomijanym aspektem przy zatrudnieniu jest kwestia podań o pracę. W dobie pisania CV będzie to dokument już trochę przestarzały, jednakże w pewnych zawodach ciągle wykorzystywany. Należy przed napisaniem takiego podania sprawdzić, niczym wygląda wzór podania o pracę , by złożyć u naszego pracodawcy poprawpodatek (czytaj też wzór podania o pracę)nt.

W jaki sposób wygląda sytuacja z pracą w nadgodzinach?
Nadgodziny to naturalnie temat drażliwy dla każdego pracownika. Większość z nas nie przepada za za długim siedzeniem w pracy. Toteż polskie prawo zatrudnienia niezwykle szczegółowo określa, kiedy pracodawca potrafi poprosić pracownika o zostanie na nadgodzinach i w jaki sposób ma być wypłacane za to wynagrodzenie. Sytuacjami szczególnymi dla zatrudnienia w nadgodzinach jest na przykład remanent w sklepie, koniec czasu rozliczeniowego w księgowości czy sprawa kryzysowa na rynku.
Podsumowując, idąc do pracy należy znać własne prawa.

Im bardziej wiemy o niemal zatrudnienia, takim lepiej możemy się poruszać w negocjacjach z pracodawcą. W końcu idea nieznajomość prawa szkodzi ciągle będzie autentyczna. Nie można jednakże popadać ze skrajności w skrajność. Nasz pracodawca to też człowiek i od czasu do okresu można zrobić dla niego zwykła, ludzką przysługę.