Na jaki okres można zawiesić firmę?

przez | 31 października 2021
Prowadzenie firmy może przynosić wielką satysfakcję, ale własny biznes to przede wszystkim niemałe obciążenia i wynikające z nich ryzykowne sytuacje. Nie oznacza to jednak, że w razie kłopotów firmę powinniśmy od razu likwidować. Mamy możliwość skorzystania z „dłuższych wakacji”, co prawnie określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy możemy zawiesić minimalnie na jeden miesiąc, maksymalnie zaś na dwa lata.

Nie czekaj! Jeżeli spodobał Ci się nasz wpis, to czytaj również program do rozliczania pitów następne wiadomości na ten temat. Stworzyliśmy je dla Ciebie z radością.

Jeżeli zdecydujemy się na zawieszenie działalności, możemy spokojnie czekać aż przejdzie kryzys i wrócą lepsze czasy do prowadzenia biznesu. To dobry wybór, w sytuacji gdy nasze problemy finansowe są chwilowe. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi sezonowe – np. gastronomia. Jednak prawo do zawieszenia działalności przysługuje nam tylko wówczas, gdy nie zatrudniamy pracowników.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo plusów . Przede wszystkim nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji VAT a także nie mamy obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W tym czasie właściciel firmy w zasadzie nie powinien podejmować żadnych czynności związanych z firmą, poza tymi, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej.

Czy masz wrażenie, że napisany przez nas wpis jest nietuzinkowy? Jeśli tak, to koniecznie zgłąb również zamieszczony poniżej (https://mdlabels.pl/oferta/etykiety/etykiety-transparentne-no-label-look/) inny tego typu materiał.

Jeżeli więc uznamy, że sprzedaż środka trwałego czy wyposażenia pomoże naszemu biznesowi, mamy prawo to zrobić w trakcie zawieszenia – np. pozbyć się narzędzi, które nie są już nam potrzebne.

Warto wcześniej się dowiedzieć czy koniecznym będzie opodatkować ową transakcję odpowiednią stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Komplikacje w zarządzaniu biznesem, w różnym stopniu, dotykają prawie każdego właściciela. Gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową które posiadają związek z nieterminowymi wpłatami od kontrahentów zastanówmy się nad zawieszeniem działalności gospodarczej, do chwili, gdy sytuacja na rynku ulegnie zmianie.