Na czym nie warto oszczędzać?

przez | 25 września 2021
Oszczędzanie – rzecz bardzo istotna. Jednakże, nie zawsze ta forma szanowania pieniędzy się opłaca. Można oczywiście zaoszczędzić na jedzeniu, na środkach chemicznych, na autobusach czy paliwie jeżdżąc do pracy na dwóch kółkach, nie wolno jednocześnie w tej dziedzinie przekroczyć kilku granic, parę dziedzin, gdzie oszczędzanie zamiast się opłacać sprawi nam kłopoty. O których dziedzinach mowa?

oszczędzanie pieniędzy

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie oszczędzajmy na swojej edukacji. Może brzmi to dość niejasno, ale postaram się wytłumaczyć to zagadnienie. Weźmy na przykład jakieś nasze zainteresowanie, pasję, jaką chcemy rozwijać. Wierzymy, czujemy podświadomie, iż to jest nasze przeznaczenie, jakie nie dość, iż może przynieść pieniądze, to oferuje coś istotniejszego: radość z tego, co się robi. Lecz jak wiadomo, pasja to niemały koszt, tak więc gdy pojawia się kwestia zakupu nowej książki lub szkolenia, szybko przeliczamy, ile nas to wyniesie i… często dajemy sobie spokój. A to błąd, na pasji, naszym zawodowym spełnieniu nie należy oszczędzać. Inwestycja w siebie, to najbardziej obiecujący prognostyk na przyszłość.

Nie możemy również rezygnować z ubezpieczeń. Wiele osób to bagatelizuje, twierdząc, że przecież nic się nie stanie, iż nie ma sensu myśleć o przyszłości, że przecież nawet jak coś się wydarzy, to sobie poradzimy. A za parę miesięcy przychodzi nieszczęście (wypadek, czynnik losowy, powódź) i… jest płacz i niedowierzanie. Pamiętajmy, że ubezpieczenie jest naszą pewnością na przyszłe lata. Ubezpieczenie majątku zdrowotne czy turystyczne czy inne dostępne choćby w markecie ubezpieczeń, to polisa, jaką warto mieć.

No i także nie należy oszczędzać na dzieciach.

Ta wskazówka spod linku będzie Ci odpowiadać, ponieważ też mówi o poruszanym w niniejszym materiale dylemacie. Co nie mniej istotne, robi to w porywający sposób.

Dzieci mają głowy pełne pomysłów, mają w sobie euforię i pasję, którą powinniśmy umożliwić im ją rozwijać. Jeśli widzimy, że nasze dziecko coś interesuje nie odmawiajmy mu możliwości zgłębiania nowej wiedzy.

Czy sądzisz, że zamieszczone tu dane są ciekawe? Jeżeli tak, to przejrzyj treść, a odnajdziesz w tamtym miejscu równie ważne wiadomości, które zwrócą Twoją uwagę.

Chce książkę czy grę, która rozwija wyobraźnię? Kupmy! Pragnie pojechać w jakieś miejsce? Pojedźmy! Oczywiście, nie mówimy tu o zachciankach, tylko o racjonalnym gospodarowaniu dziecięcym entuzjazmem, takie coś bowiem może przeistoczyć się w prawdziwą pasję życiową naszego dziecka.

Na pewno wszyscy trochę oszczędzamy, to przecież normalne. Na brak oszczędzania mogą sobie pozwolić chyba jedynie bogacze. Jednocześnie, warto szanować pieniądze na rzeczach błahych, codziennego użytku, a z drugiej strony nie oszczędzać na prawdziwie istotnych sprawach, które mogą przynieść sensowne efekty w przyszłości.