Metody windykacji

przez | 31 grudnia 2021
Windykacja to najprościej ujmując próba odebrania swoich należności odpowiednio do przepisów prawa z pomocą sądu lub bez niej. W celu odzyskania pieniędzy zazwyczaj przekazuje się zebranie długów przedsiębiorstwom specjalizującym się w tej dziedzinie. Firma windykacyjna posiada zdolności i doświadczenie potrzebne do sprawnego zrealizowania udanej windykacji.

Autor: HEMMERSBACH
Realizacja windykacji może być wykonana na parę sposobów (polecamy firmę: . Pierwszą wykorzystywaną formą zwykle jest windykacja polubowna polegająca na pomocy w ustaleniu spłaty i obserwowaniu postępów dłużnika. W tym przypadku stosuje się takie narzędzia jak monitoring należności czy działania bezpośrednie (wywiad gospodarczy, wizyta, odbiór należności).

Ostrzejszą formą windykacji jest windykacja sądowa, komornicza lub karna. Uzyskanie wyroku sądowego jest przekonującym motywem dla dłużnika do błyskawicznej spłaty zobowiązania. Windykacja komornicza zakłada współdziałanie z komornikiem w celu odzyskania zobowiązania. Windykacja (windykacja polubowna) karna natomiast oznacza wszczęcie postępowania karnego przeciwko dłużnikowi.

Wiele firm nie chcących tracić czasu w związku z kłopotem z regulacją długów swoich dłużników wybiera możliwość sprzedaży wierzytelności. Obrót wierzytelnościami jest dobrą alternatywą, z której często korzystają firmy windykacyjne. Wpisanie informacji o dłużniku w bazie wierzytelności będzie ponadto dodatkową zachętą do spłaty wierzytelności.