Metody na dobrą kondycję finansową przedsiębiorstwa

przez | 10 lipca 2021
Prowadzenie działalności gospodarczej nierzadko wymusza podejmowanie wyborów, dotyczących odpowiedniego finansowania inwestycji. Czasem trzeba również szukać możliwości, pozwalających na poprawę kondycji firmowego budżetu. Dostępnych opcji jest wiele i warto wiedzieć, jak można postąpić w problemowych okolicznościach.

flaga Unii Europejskiej

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Charakterystyczną branżą jest szeroko ujmowany handel, szczególnie zagraniczny. Sprzedawcy boją się, że nie odzyskają środków od importera, zwłaszcza, że jest to statystycznie często występujący problem. W takim przypadku opłaca się pokusić się o forfaiting – formę zabezpieczenia, w której to forfaiter (instytucja finansowa) przyjmuje wierzytelności handlowe na siebie.

Jeśli chcesz zgłębić w dokładniejszy sposób informacje na prezentowany wątek, to zobacz tu przydatne wskazówki (https://waliduda.pl/), posiadające dodatkowe newsy.

Wynika z tego, że całe ryzyko odzyskania pieniędzy od dłużnika przechodzi na forfaitera. Osoby, mające rolniczą działalność gospodarczą, mogą z kolei skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań. Unijne dotacje dla rolników to jednorazowy zasiłek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace) na rozkręcenie działalności albo środki, które można przeznaczyć na unowocześnienie gospodarstwa, wymianę maszyn, czy na usługi doradcze. W przypadku firm także można ubiegać się o dofinansowanie unijne, jednak nierzadko jedyny ratunek dla firm to zaciągnięcie pożyczki inwestycyjnej.

Niezależnie od tego, czy w obszarze naszych zainteresowań leżą unijne dotacje dla rolników, czy forfaiting, warto być świadomym, że istnieje ratunek dla firm i przedsiębiorców z różnych branż i na różne wydatki. Jeśli sytuacja nas do tego zmusi, można nawet uzyskać wsparcie finansowe w momencie, gdy przedsiębiorstwu zagraża bankructwo. Należy jednak mieć na uwadze, że każdego typu pomoc pieniężna niesie z sobą jakieś konsekwencje.

pozyskiwanie funduszy UE

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim przyjmiemy przekazywane nam pieniądze, trzeba zapoznać się z wszelkimi warunkami dyktowanymi przez instytucję finansującą, tak, żeby nie przysporzyć sobie kolejnych kłopotów w postaci długów, z których przez wiele lat nie będziemy potrafili się wygrzebać. Rosnące zadłużenie to jedna z najczęstszych przyczyn, skłaniających przedsiębiorców do zamykania biznesu. Można korzystać z istniejących na rynku produktów finansowych, ale trzeba to robić rozsądnie, rozważając najpierw wszystkie zalety i wady oraz dobrze się do tego przygotowując.