Łatwe rozliczenie pitów

przez | 12 grudnia 2021
Nieustannie jesteśmy bombardowani informacjami odnośnie corocznych rozliczeń dotyczących dochodów. Sporo z tych danych jest nam bardzo potrzebnych i to na nie powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Aktualnie zbliża się czas rozliczeń deklaracji takich jak pity 2015. Dostarczenie gotowej deklaracji pit do urzędu skarbowego może się odbywać również w sieci, co absolutnie upraszcza całą procedurę. Złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów w umówionym czasie pozwoli na spokojne rozwiązanie takich spraw. Zależnie od typu otrzymywania dochodów powinniśmy postawić na innego rodzaju deklaracje. Pity o numerze 36 rozlicza się, kiedy prowadzi się swoją firmę lub określoną działalność gospodarczą. Pit 37 dotyczy umowy o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

obliczanie podatku

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklaracja pit 38 to rozliczenie dochodów kapitałowych

W sytuacji zbycia prywatnych papierów wartościowych, ale też różnych udziałów w spółkach, podatnik powinien rozliczyć się na druku pit 38. Jest wymagane, aby deklaracja ta została złożona przez wszystkie te osoby, jakie w ubiegłym roku otrzymali prywatnie, czyli poza działalnością, przychody z tytułu płatnego zbycia papierów wartościowych (). Dotyczy to także pożyczonych papierów wartościowych, czyli tak zwana sprzedaż krótka, rozmaitych pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw, co mogą z nich wyniknąć. Znaczące są wówczas także udziały w spółkach posiadających osobowość prawną. Różnicy w tej sytuacji nie robi to, czy podatnik w upływającym roku nabył prawa do sprzedawanych papierów wartościowych.

Zainteresował Cię tekst?! Przygotowaliśmy dla ciebie ważne info, więc kliknij ten link w tym temacie.

PIT - czas na rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieje się w ten sposób, gdyż w przypadku rozliczenia takiego przychodu przede wszystkim istotna jest data odpłatnego zbycia, nie natomiast termin podniesienia kosztów. Niemały dostęp do bardzo wartościowych informacji może sprawić, że każdy z nas zdoła znaleźć przydatne dane dotyczące wypełniania deklaracji pit. W dodatku w sieci możemy pobrać wiele programów, jakie takiego rozliczenia dokonają za nas.

Jeśli masz zamiar być na bieżąco w tym temacie, to przyda Ci się aktualna treść (notariuszpokojski.pl/). Wyszukasz ją pod zaznaczonym poniżej linkiem. A jeśli będziesz miał wątpliwości, chętnie na nie odpiszemy!

To niebywała oszczędność czasu oraz nerwów, lecz i szybkie ominięcie wszelkich urzędowych kolejek – pity 2015.