Które dokumenty powinniśmy zachować i na jak długo?

przez | 3 września 2021
Często zajmują zbyt wiele miejsca w komodzie. Bardzo chętnie chcielibyśmy je wyrzucić na śmietnik. Nie możemy jednak tego zrobić, bo większą część dokumentów należy zachować przez określony czas.

niszczarka

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com
Pity, karty gwarancyjne, dokumenty z banków, umowy o pracę i zaświadczenia lekarskie… Góra papierków powiększa się z każdym rokiem. I chociaż nas denerwują nie możemy się ich po prostu pozbyć. Byłoby to niemądre posunięcie. Zawierają przecież nasze dane osobowe. Poza tym według prawa część z nich mamy obowiązek zachować przez wyznaczony czas. Niszczenie dokumentów przed jego upływem grozi karą lub innymi sankcjami. Na przykład rozliczenia podatkowe należy zachować przez okres pięciu lat. Jeżeli brakowanie dokumentów nastąpi wcześniej, możemy mieć problemy z Urzędem Skarbowym. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydadzą nam się wykonane wcześniej badania lekarskie. Warto założyć specjalną teczkę, w której będziemy wkładać wszelkie wyniki badań. Dzięki temu zawsze będą pod ręką i odpowiednio uporządkowane. W jaki sposób musi przebiegać utylizowanie dokumentów? Przede wszystkim zróbmy to z rozmysłem. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Ktoś przecież mógłby je znaleźć i wykorzystać w złej intencji. Niszczenie dokumentów trzeba przeprowadzić mądrze. Najbezpieczniej jest je spalić lub podrzeć. Jeśli mamy niszczarkę, wtedy zaoszczędzimy dużo czasu. Brakowanie dokumentów zajmie nam tylko chwilę. Więcej przeczytaj tu: . recykling (sprawdź te propozycje)

umowy

Autor: 5of7
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas robienia porządków nie powinniśmy wyrzucać nawet paragonów. Są one przecież podstawą do późniejszej reklamacji. Szczególnie, jeżeli dotyczą one drogiego sprzętu. Jeśli zakupiliśmy tylko buty, również nie wyrzucajmy paragonów. Niszczenie dokumentów, potwierdzających zakup nie jest tu wskazane. Pod żadnym pozorem nie wolno nam pozbywać się umów o pracę, świadectw pracy, zaświadczeń etc. Gdy będziemy zmieniali pracę, będą niezmiernie przydatne. Podobnie może się stać za kilkanaście lat, gdy będziemy się ubiegać o przejście na emeryturę. Wszelkie umowy będą wówczas na wagę złota! W tym wypadku utylizacja dokumentów byłaby nieprzemyślana.

Napisaliśmy dla Ciebie niezwykle interesujące wpisy. Trzeba wejść w adres tego serwisu. Jeśli będziesz miał pewne wątpliwości, to szybko na nie odpiszemy.

Ostatnią, ale tak samo istotną kwestią jest dbanie o to, aby nasze dane osobowe nie dostały się w niewłaściwe ręce. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób wykorzysta je osoba, która je przez przypadek znalazła. Dbajmy więc o nasze domowe archiwum i systematycznie je uzupełniajmy. Na pewno źle na tym nie wyjdziemy!