Kowalstwo artystyczne – czym właściwie jest to rzemiosło?

przez | 10 lipca 2021
Kowalstwo artystyczne należy do dziedziny rzemiosła artystycznego, w którym przedmioty użytkowe lub też ozdobne kuje się z żelaza. Przedmioty te posiadają zarówno charakter użytkowy, jak również ozdobny. Historia kowalstwa artystycznego sięga zamierzchłych czasów starożytności, już wówczas stosowano techniki kowalskie. W okresie średniowiecza również zajęcie to było praktykowane i rozwijane. W tym celu budowano specjalne pomieszczenia pełniące rolę pracowni kowalskich. W czasach tych zajmowali się kowalstwem głównie mnisi, którzy wyrabiali rozmaite okucia skrzyń oraz okucia drzwi.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W średniowieczu głównymi motywami ornamentacyjnymi w wytworach produkowanych tą techniką były motywy roślinne. Z biegiem lat zaczęto również (poznaj szczegóły) nawiązywać do motywów heraldycznych czy też zwierzęcych. również (poznaj więcej) rodzaj wykonywanych tą techniką przedmiotów się poszerzył. Produkowano teraz latarnie z żelaza, a ponadto kuto kraty okienne oraz wiele innych. Na przestrzeni wieków zajęcie to rozwijało się i wykonywane było na co raz wyższym poziomie. W pewnym czasie zaczęto wytwarzać bogate w ozdoby przedmioty z dziedziny sztuki użytkowej (dowiedz się). W chwili obecnej również zawód ten jest bardzo szanowany i istnieje wiele firm zajmujących się kowalstwem.

Obecnie wyroby tego typu zaliczane są do wyrobów sztuki użytkowej, cechuje je oryginalność oraz duże walory estetyczne.

Oprócz produkcją rozmaitego typu krat i bram, pracownie tego typu produkują również rzeczy mniejszych gabarytów, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. W ofercie tych pracowni znajdziemy na pewno bardzo duży wybór rozmaitych wzorów, które mogą być też robione na zamówienie dla danego klienta. Przedmioty takie bramy i kute ogrodzenia są bardzo kosztowne, ale także modne – z jednej strony wyrażają tęsknotę za dawną sztuką rzemieślniczą, z drugiej są zrobione z twardych materiałów i stają się symbolem wieczności oraz solidności.

W ofercie tego typu zakładów znajdują się również wyszukane i wyjątkowo ukształtowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (mail).