Kotłownie kontenerowe – cechy charakterystyczne

przez | 10 lipca 2021
Każdy obiekt budowlany wykazuje zapotrzebowanie na energię cieplną. Bywa jednak, iż potrzeba ta istnieje przez bardzo krótki czas, albo że w projekcie budynku nie przewidziano zaplecza, wymaganego do stworzenia kotłowni. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji?

element kotłowni parowej

Autor: Richard Ash
Źródło: http://www.flickr.com
Stworzenie kotłowni – albo na zapleczu budynku właściwego, albo w pomieszczeniu zewnętrznym – to trudne wyzwanie planistyczne oraz niemały koszt realizacji. Trzeba uzyskać potrzebne zezwolenia, a formalności jest dużo, ich zgromadzenie pochłania dużo czasu. Należy też zapłacić za stworzenie projektu oraz instalację samej kotłowni. W wielu przypadkach jest to wyjście całkiem nieopłacalne, dlatego coraz więcej właścicieli budynków różnej kategorii wybiera kotłownie kontenerowe.

Mają one obszerny zakres zastosowania, są bardzo oszczędne finansowo zarówno w podłączeniu, jak i w eksploatacji, dzięki swojej wielkości i właściwościom technicznym, zazwyczaj nie wymagają otrzymania pozwoleń na ich stosowanie, występują w wersji wyposażonej w kotły parowe pożyczka (zobacz https://www.smartvest.pl/) w kotły wodne, więc każdy na pewno znajdzie rozwiązania, dopasowane do swoich potrzeb. Niezaprzeczalną zaletą, jaką mają kotłownie kontenerowe, jest ich mobilność. Dzięki temu, w zależności od okoliczności mamy możliwość ustawić źródło ciepła w najkorzystniejszym miejscu. Ma to ogromne znaczenie dla efektywności kotłowni , ponieważ dzięki lokalizacji zaraz obok ocieplanego obiektu, minimalizujemy straty energii w czasie przesyłu.

Kotłownia kontenerowa może być wyposażona w kotły wodne lub w kotły parowe, zasilane gazem lub olejem. Duży asortyment dostępnych rozwiązań powoduje, iż kotłownie tego typu stosowane są w budynkach komercyjnych, takich jak pensjonaty, czy centra handlowe oraz w nieruchomościach mieszkalnych.

Ciekawi Cię ten tekst? Jeśli tak, to odwiedź źródło a odkryjesz tam ciekawe informacje, które na długo zapadną Ci w pamięć.

Oprócz stałego użytkowania ruchomej kotłowni jako źródła ciepła, bardzo często jest ona używana w sytuacjach, gdy podstawowa ciepłownia poddawana jest konserwacji, lub gdy nastąpi jakaś usterka. Sprawdza się również świetnie na placach budowy. Zewnętrzne, samodzielne kotłownie mogą zatem stanowić podstawowe źródło zasilania obiektu w energię cieplną, lub pełnić funkcję urządzenia awaryjnego, używanego w szczególnych okolicznościach.