Kopiowanie podręczników jest w dalszym ciągu niezwykle popularne wśród studentów, choć wiele tekstów jest obecnie dostępnych również w wersji elektronicznej

przez | 10 lipca 2021
Kiedy dwójka studentów spostrzega na chodniku zadrukowaną kartkę papieru, to wówczas jeden z nich pyta, czy to faktycznie coś istotnego, a drugi replikuje, że nie wie, ale na pewno warto ów dokument skopiować – taką anegdotę można było kilkanaście lat temu usłyszeć od dwudziestolatków uczących się na politechnikach.

Choć komputery były już wówczas w powszechnym użyciu, to jednakże ani biblioteki uniwersyteckie, ani także księgarnie nie udostępniały książek w wersji elektronicznej w takiej liczbie, jak teraz, a kopiowanie chociażby jednego podrozdziału z podręcznika było zbawieniem dla tych słuchaczy, którzy nienawidzili sporządzać notatek. Gdyby jednak ktoś sądził, że szybki rozwój nauk informatycznych i upowszechnienie się smartfonów w znaczącym stopniu zmniejszy zapotrzebowanie na usługi ksero, to z pewnością byłby w błędzie.

Może Cię zainteresować –

drukarka w drukarni

Źródło: http://www.sxc.hu

Powielanie części lub nawet całości podręczników, jak i notatek sporządzanych w trakcie ćwiczeń jest nieodłącznym elementem życia studenckiego.

Z pewnością przyda Ci się dobra strona www z detalami, które dotyczą opracowanego tutaj wpisu. Nie ociągaj się zatem i wejdź w podany tu link.

Chociaż współczesne drukarki mają programy umożliwiające wykonywanie wymienionej czynności, to jednak młodzi ludzie rzadko kserują materiały we własnym zakresie, bo koszty byłyby wówczas o dużo większe. A na terenie dużych aglomeracji funkcjonują punkty ksero, które gwarantują usługobiorcom upusty, jeśli np. konkretna osoba zamierza zlecić wykonanie większej liczby kopii. Takie usługi mają w ofercie handlowej również i same miejskie drukarnie. Choć za pomoc w kopiowaniu trzeba oczywiście zapłacić, to jednak studenci zwykle są zadowoleni, ponieważ w ten sposób mogą zaoszczędzić na czasie.

Zobacz również: banery Bydgoszcz – (kliknij, zobacz, sprawdź)

Ponieważ żyjemy w XXI wieku, to materiały jesteśmy w stanie kopiować także w formie elektronicznej. Dla przykładu, notatki z wykładów nie zawsze trzeba powielać w tej konwencjonalnej, czyli papierowej formie, lecz można je zeskanować, a potem zrzucić np. na dysk komputera albo smartfona. Oprócz tego można też nabyć naklejki na cd oraz same płyty, aby utrwalić treść na innym nośniku danych – staranne podpisanie płytki umożliwia jej błyskawiczne odnalezienie w posiadanym zasobie. Przy okazji warto także zauważyć, że ograniczenie zużycia papieru, który zasadniczo i tak w końcu ląduje w koszu, jest w pełni uzasadnione – tak czy siak ekologia to przecież dziś bardzo modne słowo.