Konieczne badania gruntu, które trzeba wykonać przez rozpoczęciem budowy na danym terenie

przez | 7 października 2021
Zanim zaczniemy budowanie domu bądź innego budynku na działce powinniśmy wykonać odpowiednie badanie gruntu. Jest to bardzo ważny krok, gdyż to właśnie grunt będzie utrzymywał cały ciężar budowli. Ważne jest więc, żeby posiadał on odpowiednie parametry, które nie wpłyną w negatywny sposób na budowany obiekt.

Działka budowlana

Autor: Lee Coursey
Źródło: http://www.flickr.com/photos/leeco/213416594/
Badania geotechniczne są nieodłącznym elementem każdej budowy. Zanim będą rozpoczęte prace trzeba sprawdzić przykładowo czy grunt nadaje się do tego, żeby postawić na nim budynek.

Nie sądzisz, że to jest znakomity czas, żeby zdobyć całkowitą pewność, że umieszczone dane są zgodne z prawdą? Jeżeli tak, to ten zweryfikuj tekst (https://sklephypo.pl/) tu.

Tereny podmokłe albo zasypane dawne oczka wodne po poprzednich właścicielach mogą stanowić przyczynę późniejszego pękania elewacji. Jeżeli nasz budynek umieszczony jest na terenie podmokłym, fundamenty zaczną się po pewnym czasie zapadać. Z tego powodu właśnie bardzo istotne jest wykonywanie tego rodzaju badań. Funkcjonuje mnóstwo firm, które oferują tego typu usługi, istotne jest, by wybierać firmy posiadające doświadczenie i stosowne pozwolenia. Zależy nam bowiem na tym, aby dokładnie sprawdzono grunt (zgarnij rabat na zagęszczenie gruntu- spoiwex.pl/o-firmie.html) na działce pod budowę. Zależnie od rodzaju usług ceny mogą być różne, na tego typu badaniach nie należy jednak oszczędzać.

W zależności od tego co mamy zamiar budować takie badania geotechniczne musimy wykonać. Do dyspozycji mamy wiercenia o kilku głębokościach oraz z wykorzystaniem różnego sprzętu. Może być to zarówno sprzęt lekki jak też maszyny, które należy transportować samochodem ciężarowym na miejsce badań. Jednymi z przeprowadzanych badań są badania dylatometrem, por. www. W celu wykonania badania stosowany jest dylatometr Marchettiego, dzięki któremu można określić profil podłoża oraz historię występujących naprężeń. Jest to jedno z najpopularniejszych badań tego rodzaju, szczególnie jeżeli chodzi o tereny przeznaczone pod budowę mostów albo głębokich fundamentów pod różnego rodzaju budynki mieszkalne albo użytkowe. Wiele firm w ramach swoich usług geotechynicznych wykonuje tego rodzaju badania na terenach budowy.

Odpowiedni grunt jest gwarancją solidnego budynku. Jest to bardzo istotne także przy budowie mostów bądź większych budynków użytkowych. Również budując coś na własnej działce, nie należy bagatelizować tego typu badań, ponieważ wytrzymałość gruntu ma niezwykle duży wpływ na to, czy nasz budynek będzie funkcjonował przez wiele lat.

Powiązany artykuł: