Komputerowy sprzęt znany wszystkim czyli z jakiego rodzaju elementów i podzespołów zbudowane są komputery.

przez | 10 lipca 2021
Czym jest komputer, wiedzą już nawet dzieciaki w przedszkolu. Komputery są powszechnie wykorzystywane w życiu codziennym, stosowane są i do rozrywki, i pracy. Lecz o ile praktycznie każdy wie, jak komputer wygląda i do czego jest używany, to niewiele ludzi, poza pasjonatami, będzie wiedziało, z jakich części tak naprawdę komputery się składają. Szczególnie, że ostatnie lata to rosnąca popularność laptopów, tabletów i smartfonów, które w rzeczywistości są prawdziwymi komputerami o mocy obliczeniowej znacznie przewyższającej najlepsze komputery sprzed dwóch dekad.

ekran laptopa

Autor: Polytechnic Museum
Źródło: http://www.flickr.com
Jedyną różnicą między tradycyjnym komputerem który się składa z monitora, klawiatury i innych podzespołów w obudowie jest fakt, że w przenośnych urządzeniach wszystko zostało zintegrowane w jednym elemencie, a smartfony i tablety nawet nie posiadają klawiatur, a jedynie ekran dotykowy. Lecz pomimo tego wszystkie te urządzenia funkcjonują w podobny sposób i mają podobne komponenty. Można sprawdzić je tutaj: tablety i czytniki książek elektronicznych.

Typowe komputery składają się z kilku podstawowych podzespołów.

Jeżeli ciekawi Cię niniejszy wpis, to bez wahania kliknij tutaj i przeczytaj oprócz tego inny tak samo zajmujący news producent kabli elektrycznych.

Zasadniczą częścią komputerów jest procesor z płytą główną. Procesor to to naprawdę mózg całego sprzętu, on wykonuje wszystkie wyliczenia które wynikają z użytych programów. Sama płyta hips – do serwisu->- odwiedź serwis – za to zarządza przesyłem informacji między poszczególnymi komponentami, odbiera sygnały z urządzeń zewnętrznych a także wysyła do nich dane uzyskane od jednostki sterującej. Żeby procesor miał możliwość liczenia czegokolwiek, musi mieć dostęp do wewnętrznej pamięci. Służy ona do przetrzymywania instrukcji do wykonania i tymczasowych danych, po zgaszeniu sprzętu zawartość tej pamięci ginie.

Dyski twarde są również rodzajem pamięci, ale na nich z kolei informacje nie giną po wyłączeniu sprzętu. Na twardych dyskach zapisuje się programy użytkowe, oraz pliki ze zdjęciami filmami i muzyką. Do omówienia zostały jeszcze urządzenia zewnętrzne, przy pomocy jakich komputery komunikują się z otoczenie, a do nich się zalicza monitory, klawiatury i myszy. Jak nie wydać za dużo za sprzęt? Zobacz – baterie specjalnie do zasilaczy awaryjnych UPS.