Komponenty sterujące innymi obwodami wykorzystywane we współczesnych układach elektrycznych

przez | 10 lipca 2021
Współczesne instalacje elektryczne zawierają sporo elementów służących do sterowania pracą innych elementów. Jeżeli w danym układzie ma się znajdować na przykład silnik, grzałka albo żarówka, to być może konieczne będzie użycie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki są elementami, jakie przeznaczone są do włączania fragmentów układu elektrycznego za pomocą niezależnego układu sterującego.

Przewody elektryczne

Źródło: nadmorski24.pl
Przeciętny złożony jest z dwóch układów. Pierwszym z nich jest układ sterowania, do niego podaje się informacje o sterowaniu wyłączaniem i włączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód roboczy, do niego wpinane są odbiorniki, jakimi styczniki mają sterować.

Podstawową zaletą styczników jest pełna izolacja obu tych układów, przy sterowaniu z reguły podawane są impulsy o niskim napięciu i mocy, na przykład z przemysłowych sterowników, a obwód wyjściowy może sterować elementami o dużej mocy i wysokich napięciach. Tekst: styczniki moeller. W stycznikach najczęściej wykorzystuje się elektromagnesy, urządzenia najlepszych firm cechują się bardzo wysoką trwałością, sięgającą kilkudziesięciu milionów cykli.

Inną istotną rodziną elementów stosowanych w układach elektrycznych są wszelakie zabezpieczenia. O bezpiecznikach które odcinają prąd w przypadku, kiedy jego natężenie zostanie zbyt dużo przekroczone, chyba każdy miał okazję słyszeć. Ale w przemysłowych zastosowaniach wykorzystuje się także wiele innych elementów tego typu, które mają czasami bardzo specyficzne zastosowanie.

Na przykład przy elektrycznych silnikach, gdzie mogą wystąpić przeciążenia i zwarcia często używane są silnikowe wyłączniki.

Sprawdź ten odnośnik i zobacz więcej wskazówek tutaj (http://tort-artystyczny.pl/kontakt/) tyczących się rozważanej w tym wpisie kwestii. Te rady na pewno też na długo zostaną w Twej pamięci.

Mają one bardzo dużą szybkość działania i gwarantują reakcję w zaledwie kilka milisekund, co w zupełności wystarcza, żeby uchronić czasami bardzo drogie urządzenia. Silnikowe wyłączniki instaluje się bezpośrednio w układzie zasilającym silników, nie potrzebują one zbyt dużo miejsca i są bardzo proste w montażu.

Zainteresowała Cię omawiana tematyka? Poznaj zatem ponadto ten wciągający artykuł (https://domwina.pl/) – to również bardzo użyteczne źródło informacji.

W sklepach elektrycznych znaleźć również można szeroką ofertę tego typu wyłączników, dedykowanych dla urządzeń o zróżnicowanej mocy i zapotrzebowaniu na prąd.