Kłopoty z anulowaniem lub spóźnieniem lotu zagubieniem lub zniszczeniem bagażu – przywileje pasażera.

przez | 10 lipca 2021
Względem wszystkich przedsiębiorstw transportowych linii tradycyjnych, niskokosztowych i czarterów obowiązują takie same reguły, bez względu na kwotę biletu, klasę podróży i klasę rezerwacyjną. Gdy przelot zostanie odwołany, przewoźnik musi zapewnić podróżnym jedną z trzech opcji do wyboru: zwrot pełnego kosztu biletu w okresie tygodnia lub zmianę planu podróży. Może to być alternatywny lot w najwcześniejszym możliwym czasie albo podróż w innym czasie dogodnym dla pasażera. Dodatkowo, podróżującym przysługuje zadośćuczynienie w wysokości od 250 euro w razie lotów do 1500 km, przez 400 euro w przypadku podróży na dystansie 1500-3500 km, aż po 600 euro dla podróży dalszych.

samolot

Autor: Andrés Nieto Porras
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od powodu odwołania lotu firma transportowa zobowiązana jest zapewnić podróżnym bezpłatną opiekę w czasie, gdy pasażerowie czekają w porcie lotniczym na alternatywny lot: jedzenie oraz napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, lokum w hotelu i transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania. Darmowe dwie rozmowy telefoniczne, dwa dalekopisy, dwie przesyłki faksowe racie (zobacz poznaj szczegóły) sposobność nadania dwóch maili . Powinności firm lotniczych względem podróżujących w razie spóźnienia wylotu, polegają na przekazaniu wiadomości o przysługujących im przywilejach i procedurach w przypadku jeśli przelot jest spóźniony o przynajmniej 2 godziny. Podróżni mają wówczas możliwość skorzystania z darmowej opieki, równoważnej jak w przypadku odwołania przelotu.

Gdy opóźnienie wylotu wynosi co najmniej 5 godzin, można zerwać umowę. Wtedy za opóźnienie samolotu odszkodowanie przysługuje w formie zwrotu całego kosztu biletu, w terminie siedmiu dni oraz za wszystkie etapy nieodbytej podróży, ale również za etapy już zrealizowane (telefon). Zwłaszcza jeśli opóźniony lot nie służy już dłużej jakiemukolwiek zamiarowi związanemu z pierwotnym planem podróży. Pasażer ma także prawo do żądania zapewnienia powrotu do pierwotnego miejsca wylotu w najwcześniej możliwym terminie. Gdy pasażerowie przybędą do miejsca docelowego, 3 godziny ratę (zobacz czytaj w serwisie) więcej, po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego czasie przylotu a opóźnienie samolotu jest następstwem wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, to wtedy za spóźnienie samolotu rekompensata nie przysługuje.