Kiedy stosowany jest znak towarowy i w jaki sposób go używać?

przez | 10 lipca 2021
Znakiem towarowym zazwyczaj określamy różnorodne oznaczenia, które można użyć w formie graficznej i wiąże się on bezpośrednio z wybranym produktem, usługą albo firmą. Zazwyczaj są to wszelkiego typu wyrazy, rysunki, ornamenty, kompozycja kolorystyczna, formy przestrzenne, a również sygnały dźwiękowe. Sposobów może być mnóstwo. Bardzo ważny jest w tym przypadku fakt, iż znaki towarowe przynależą do określonego twórcy i nie mogą być stosowane przez innych.

Autor: materiały prasowe

Dlatego też niezbędna jest rejestracja znaku towarowego. W Polsce rejestracja znaku towarowego następuje w Urzędzie Patentowym i to właśnie tam także mamy szansę go zastrzec, żeby nie był przez nikogo więcej wykorzystywany. prawa (polecamy strona polecana w temacie) możemy zastrzec jedynie w obszarze danego kraju, a także w wielu krajach z wykorzystaniem specjalnych systemów rejestracji znaku. Wszystko oczywiście zależy od naszych oczekiwań i priorytetów. praw (polecamy patrz szczegóły) towarowy i jego rejestracja obowiązuje przez następną dekadę, ale można przedłużyć czas ochronny na kolejnych dziesięć lat.

Za sprawą rejestracji znaku towarowego przede wszystkim otrzymujemy wyłączne prawo do jego stosowania. Konkurencja od tego momentu nie może kopiować ani naśladować go, w szczególności jeżeli może to być związane z obniżeniem jego prestiżu oraz reputacji. Poza tym mamy wtedy gwarancję, że żadna inna firma nie zastosuje takiego samego bądź podobnego znaku towarowego na swoje potrzeby. Przede wszystkim jednak musimy pamiętać o tym, iż zdobycie ochrony znaku towarowego jest skutecznym narzędziem dla marketingu i reklamy. Zarejestrowanie nazwy odgrywa zdecydowanie dużą rolę w strategii tworzenia wizerunku i renomy określonego przedsiębiorstwa czy promocji towarów, na jakich wybrany znak się znajduje.

Jeśli więc posiadamy firmę i myślimy konkretnie o rozwoju jej usług czy produktów, musimy bardzo poważnie pomyśleć nad sposobnością stworzenia oraz zarejestrowania własnego znaku towarowego. Będzie to element najważniejszy dla wszystkich potencjalnych klientów, a zatem odpowiednie narzędzie marketingowe i wizerunkowe. Przyglądając się obecnie standardom obowiązującym na rynku możemy bardzo szybko zorientować się, jak wielkie znaczenie mają znaki towarowe dla najbardziej renomowanych firm. Zobacz też