Jednym z bardziej przeciążanych części naszego ciała są kolana.

przez | 3 września 2021
Za ich pomocą możemy chodzić, tańczyć albo uprawiać sporty, są one wyjątkowym wytworem natury, który pozwala na chodzenie na dwóch kończynach. Samo kolano jest stabilizowane przez rozbudowany układ wiązadeł, których jest aż jedenaście. Gdy każde z nich jest w odpowiedniej formie, to nie powinno być żadnego problemu z poruszaniem się, gorzej jeżeli w wyniku urazu albo kontuzji któreś zostanie naderwane. W lekkich urazach może się to skończyć kilkoma dniami wypoczynku, ale niekiedy urazy tego typu mogą nieść za sobą konieczność zrobienia trudnej operacji.

operacja

Autor: Department of Foreign Affairs and Trade
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromne znaczenie w odpowiedniej pracy kolan mają odpowiednio silne mięśnie, czasami do uszkodzeń wiązadeł może dojść kiedy nie mają one odpowiedniej siły.

Gdy dowiadujesz się o publikującej intrygującą Ciebie treść nowej stronie, to w pierwszej kolejności zweryfikuj info w kontekście źródeł, z których pobiera ona dane.

Lecz największa ilość urazów przytrafia się w czasie uprawiania niektórych sportów, takich jak jazda na nartach czy gra w piłkę. Przy tych sportach kolana narażone są na duże obciążenia, a także jest duże ryzyko kontuzji przy niefortunnym upadku.

Jeśli podczas uprawiania narciarstwa, kopania piłki czy innej aktywności fizycznej noga w pewnym momencie ucieknie do tyłu i będzie ogromnie boleć, to w większości przypadków będzie to zerwane więzadło krzyżowe. Jest to jedna z najczęściej występujących kontuzji, szczególnie wśród zawodowych sportowców, a przy tym potrzebująca długiego, operacyjnego leczenia. Rekonstrukcja więzadła jest w takim przypadku

rehabilitacja

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

konieczna, ponieważ bez prawidłowej rekonstrukcji uszkodzonego więzadła staw może nie uzyskać dotychczasowej sprawności, a co gorsza uraz będzie się tylko pogłębiał.

Obecnie technika leczenia takich urazów daje bardzo dobre wyniki, rzecz jasna przy zachowaniu dobrze przeprowadzonej rehabilitacji już po zabiegu operacyjnym. Przy operacjach więzadła konieczny będzie parodniowy pobyt w szpitalu, sam zabieg nie jest długi, czas jego trwania to około 90 minut.

Istnieje bonus dla osób, które szukają uzupełniających materiałów – zobacz informacje (https://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/zgrzewarki-pakowarki-katowe/automatyczne/) tu. Odnosi się ono do omawianego w tym tekście tematu.

Znacznie dłuższe jest uzyskanie kondycji przed urazem, całkowite wzmocnienie więzadeł następuje po kilku miesiącach, a w tym czasie należy ogromnie uważać, żeby kontuzja z powrotem nie powróciła.