Jakim sposobem naliczane są odsetki za zwłokę i kiedy powinno się wybrać podatek liniowy?

przez | 2 grudnia 2021
Jeśli na czas nie płacimy zobowiązań podatkowych, wówczas niewątpliwie powinniśmy liczyć się z odsetkami za zwłokę. Tak więc prócz zaległości podatkowych, podatnik musi też rozliczyć się z odsetek. A w jaki sposób naliczane są odsetki za zwłokę?

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Odsetki za zwłokę zlicza od dnia, który zachodzi po bezwarunkowym terminie dokonania opłat, a więc od terminu ostatecznego. Odsetki za zwłokę posiadają również pewne ograniczenie czasowe, mogą ulec przedawnieniu, chociaż żeby doszło do przedawnienia musi minąć mnóstwo czasu. Jeżeli zobowiązanie podatkowe wygaśnie, wtenczas przebiega wygaśnięcie odsetek. Posiadając odsetki za zwłokę, można też złożyć podanie o ich umorzenie. Odsetki są wtenczas naliczane tylko do dnia wniesienia podania, później trzeba czekać na decyzję. Jeśli decyzja o umorzenie odsetek będzie odmowna, wówczas odsetki są w dalszym ciągu naliczane. Odsetki mogą także pozostać odroczone lub rozłożone na raty.

pieniądze

Autor: Jonathan Rolande
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku roku zdołamy zmienić formy opodatkowania dochodu oraz wybrać chociażby podatek liniowy stawka. Nim jednak zdecydujemy się na tak szeroką zmianę, na pewno powinniśmy pomyśleć czy zmiana ta będzie dla nas stosowna. Podatek liniowy ma mnóstwo zalet, jedną z nich jest to, że bez względu na to ile zarabia przedsiębiorca, podatek linowy zawsze posiada stałą stawkę. Stawka podatku liniowego wynosi 19 procent oraz w szczególności opłaca się biznesmenom, jacy zarabiają powyżej 85 tysięcy rocznie. Warto jednak pamiętać, iż jeśli zdecydujemy się na podatek (zobacz podatek.od darowizny) liniowy, wtenczas wiąże on nas przez zupełny rok i nie posiadamy ewentualności przejścia na inną odmianę opodatkowania w konkretnym roku. Formę opodatkowania można zmienić przez Internet (poprzez zaznaczenie możliwości o aktualizacji danych), oraz także w urzędzie gminy oraz w urzędzie miasta poprzez złożenie stosownego formularza – CEIDG-1. Więcej na .