Jakiego rodzaju informacje warto mieć zakładając własną firmę? Jak wygląda kwestia posiadania kasy fiskalnej?

przez | 2 grudnia 2021
Przy zakładaniu swojej działalności musimy dopiąć sporo spraw do końca. Początkujący właściciel firmy musi najczęściej sam dojść do dużej ilości informacji. Po pierwsze w jaki sposób założyć własną firmę. Od tego pewnie zaczyna szukanie. Następne jest oprócz tego cała masa przydatnej wiedzy. Są to podstawy rachunkowości, kwestia ewidencji przychodów i rozchodów, albo znajomość takich haseł jak koszty bezpośrednie czy pośrednie. Dobrze jest zapoznać się z takimi informacjami. Możemy w ten sposób zmniejszyć koszty prowadzenia działalności i nie zlecać części zadań na przykład firmie zajmującej się księgowością. Taka wiedza może nas również uchronić przed ewentualną karą wynikającą właśnie z braku informacji.

kasa fiskalna
Jeśli chodzi o rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych na obecny rok jest cała lista podmiotów, które są zobowiązane tego typu urządzenie posiadać – Cena Biznesu.

Czy odnośnie omawianej kwestii masz więcej pytań? (http://radca-pr.pl/) Jeżeli tak, kliknij ten odnośnik – to nie powinno za nic umknąć Twojej uwadze!

Należy zobaczyć na wykazie czy nasz rodzaj działalności, typ artykułów, jakie chcemy sprzedawać podlegają tym nakazom. Z tym, iż na pewno taki obowiązek powinni spełnić taksówkarze, firmy robiące przeglądy techniczne pojazdów albo chociażby osoby trudniące się doradztwem podatkowym. Należy wiedzieć, że jeśli chodzi o taką listę na lata 2015-2016 została ona poszerzona o szereg zawodów, które są zmuszone używać kasy fiskalnej. Z tego powodu warto sprawdzić taką listę. Jeżeli nasza firma będzie świadczyła sprzedaż wysyłkową, to nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Wszystkie wpływy muszą być jednak dokonywane na konto jak również w dokumentacji musi widnieć informacja, jaki rodzaj towaru sprzedaliśmy oraz komu – co to są koszty bezpośrednie.

paragony

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy natomiast po sprawdzeniu okazuje się, że dla naszego typu działalności kasa będzie potrzebna należy wiedzieć o kilku kwestiach. Przede wszystkim bezwzględnie rejestrować każdą transakcję na kasie oraz wydawać paragony. Jeśli nie będziemy wywiązywać się z takich czynności możemy ponieść karę finansową przy okazji kontroli przez Urząd Skarbowy. Należy także pamiętać o tym, iż jak chodzi o kasę fiskalną jest potrzebna homologacja, która potwierdza zgodność ze standardami Ministerstwa Finansów. Tego typu sprzęty sprzedawane są jako urządzenia, które mogą być użytkowane do czasu wygaśnięcia ich homologacji, do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej, lub też aż do wyrejestrowania ich z Urzędu Skarbowego – .