Jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić mieszkanie

przez | 10 lipca 2021
Decyzja o zakupie mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Jest to zdecydowanie inwestycja na długi czas, więc podejmowanie jej pochopnie może mieć spore konsekwencje. Jeżeli jednak jesteśmy już zdecydowani na ten krok, warto wiedzieć jakie formalności musimy spełnić.

budynek od dewelopera

Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy odnajdziemy idealne miejsce musimy skrupulatnie sprawdzić, czy wszystko przeprowadzana jest zgodnie z prawem, a po pierwsze warto się upewnić, czy sprzedający na pewno jest właścicielem. Warto sprawdzić wszelkie dostępne dokumenty. Po upewnieniu się, że wszystko jest zgodne z prawem przychodzi czas na negocjowanie z właścicielem. Przy okazji można ustalić już ostatecznie rato (zobacz dalej) hipoteczny. Wraz ze sprzedającym należy sporządzić początkową umowę, najkorzystniej zrobić to u notariusza. Następnie opłacany jest zadatek bądź zaliczka dla właściciela. Jeżeli do kupna w ostateczności nie dojdzie, zaliczka wraca do osoby, która zamierzała kupić mieszkanie, natomiast w wydatku zadatku, jeżeli jedna ze stron się wycofa, zabiera pieniądze, kiedy jednak rezygnuje strona, która wpłacała zadatek, może zażądać nawet dwukrotnie większej sumy. Sprawdź kredyt pod zastaw mieszkania. Posiadając już umowę początkową możemy składać wniosek o kredyt hipoteczny. Należy oprócz umowy, skompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Najczęściej są to m.in. zaświadczenia o dochodach, wyciąg z konta czy umowa o pracę. Zbiór dokumentów może zmienić się, w zależności od banku. Rozpatrzenie wniosku zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Gdy dostaniemy pozytywną decyzję, należy udać się do notariusza, gdzie zostanie spisana umowa sprzedaży. Dodatkowo musimy złożyć wniosek o ustanowienie hipoteki. Razem z aktem notarialnym i ustanowieniem hipoteki kolejny raz udajemy się do banku.

Po zapoznaniu się z dokumentami będzie można przekazać pieniądze do sprzedawcy. Po jakimś czasie sąd musi poinformować nas listownie o wpisie do księgi wieczystej. Tę wiadomość także przekazujemy do banku. Uchroni nas to przed dodatkowymi opłatami. O kupnie należy poinformować urząd skarbowy oraz urząd gminy, aby ustalić i uiścić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po wypełnieniu wszystkich tych formalności pozostaje jedynie zameldowanie oraz umowy z przedsiębiorstwami, które będą dostarczać nam media. Zobacz kredyt pod zastaw domu.
Wszystkie formalności związane z kupnem mieszkania pokazują jak niełatwe i czasochłonne jest to zadanie.

Taki odnośnik do źródła pokaże Ci większą ilość informacji na ten wątek, który tak niezwykle Cię zainteresował i po prostu wciągnął.

Jednakże jest to poważna inwestycja i duży krok w życiu każdego z nas. W związku z tym należy podkreślać, że musi być to decyzja jak najbardziej przemyślana, abyśmy nigdy nie musieli jej żałować. Ta trudna droga, z pewnością jest tego warta, a po jej pokonaniu będziemy mogli wypocząć we własnym mieszkaniu.