Jakie kary grożą za posiadanie nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie oraz jakie składki ZUS opłaca pracodawca?

przez | 6 grudnia 2021
Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w firmie grozi istotnymi konsekwencjami. Za nielegalne oprogramowanie może nam zagrażać grzywna pieniężna, ograniczenie wolności, a także odebranie wolności (od trzech miesięcy do pięciu lat). Co więcej za nielegalne, pirackie oprogramowanie zdoła grozić także zarekwirowanie wszystkich narzędzi przestępstwa, takich jak na przykład kompy, laptopy, płyty główne i tak dalej., oraz także zapłata zadośćuczynienia.

oprogramowanie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com
Jak więc widać kary za nielegalne oprogramowanie w firmie mogą być naprawdę wysokie. Nielegalne, pirackie oprogramowanie wolno niezmiernie bezproblemowo zidentyfikować, ponieważ taki typ oprogramowania nie posiada odpowiedniej dokumentacji, instrukcji obsługi, jest też znacznie tańszy od oprogramowania oryginalnego (co mi da legitymacja ubezpieczeniowa). Do tego numer seryjny nierzadko mieści się na okładce czy też opakowaniu płyty, natomiast na samej płycie nierzadko znajduje się kilka rozmaitych aplikacji. Zdecydowanie powinno się kupić legalne oprogramowanie, aniżeli łamać prawo, ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy sankcje karne, grożące za nielegalne oprogramowanie w firmie, są naprawdę ogromne.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca powinien zadbać nie jedynie o stosowanie prawnego oprogramowania (jakie są kary za nielegalne oprogramowanie w firmie). Na domiar tego chlebodawca ma również niemało innych obowiązków. Pożądane byłoby choćby pamiętać o tym, iż legitymacja ubezpieczeniowa została zlikwidowana przez ZUS, wskutek tego w dzisiejszych czasach to pracodawca musi miesięcznie dawać pracownikom specjalny druk, który potwierdza to, że są ubezpieczeni. Druk ten weryfikuje, że składki na ubezpieczenie są odprowadzane. Oprócz składek na ubezpieczenie chlebodawca musi odprowadzać również inne typy składek. Pracownicy podlegają też obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, chorobowym, oraz także wypadkowym i rentowym.

Jeśli chcesz zdobyć nie mniej absorbujące informacje na przedstawiany wątek, to przenieś się do serwisu (https://kancelaria-adwokat.biz/), który skupia cenne wiadomości w odniesieniu do podnoszonego problemu.

Takie składki zus pracodawcy są po części poprzez niego opłacane, przykładowo składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 procent, z czego 9,76 procent jest opłacane przez pracodawcę – ile wynoszą składki zus pracodawcy.

Nie wahaj się: przejdź do serwisu odszkodowania piotrków trybunalski, żeby otrzymać ciekawe info na prezentowany w tekście temat. Oczekujemy na twoją opinię!

Z kolei składka na rentowe ubezpieczenie wynosi 8 procent, z czego aż 6,5 procent płaci pracodawca.