Jak zaprojektować pomieszczenie serwerowe?

przez | 12 października 2021
Serwerownia to miejsce potrzebujące typowego sprzętu. Oprócz bardzo pojemnych dysków twardych niezbędny jest zestaw specjalistycznego sprzętu, który umożliwi właściwe funkcjonowanie takiego miejsca. Niezwykle istotne jest też posiadanie profesjonalnej grupy ludzi, będącej w stanie właściwie tego typu zestaw urządzeń skonfigurować.

Cooler Master Elite 343

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Poza tym przydatne jest profesjonalne oprogramowanie, zaprojektowane typowo do tego rodzaju zastosowań. Najchętniej kupowanym oprogramowaniem do wykorzystywania w kontekście serwerów jest zestaw winsvrstd 2008r2 sngl olp nl. Jest to profesjonalny program, specjalnie stworzony do tego zastosowania przez firmę Microsoft. Informatycy cenią sobie wsparcie techniczne, jakie ta korporacja zapewnia swoim klientom.

Urządzenia
Serwery do właściwego działania wymagają jeszcze urządzeń określanych jako switche. Są to przyrządy będące łącznikami dla poszczególnych segmentów sieci komputerowej. Urządzenia te z uwagi na różne zastosowanie charakteryzuje rozmaita liczba portów ethernet. Dla małych serwerowni najodpowiedniejszym wyborem jest J9661A. Ten switch ma tylko 8 portów ethernet i jest odpowiedni dla klientów planujących założenie niewielkiego serwera. Najchętniej kupowaną alternatywą w zbliżonej cenie jest J9145A. Urządzenia te różni tylko kilka właściwości, każdy pracownik musi jednak umieć dobrać odpowiedni sprzęt dla swojego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy również o routerach (Routery – tak istotnych dla połączenia z siecią.

Odbiegnijmy trochę od tematu samej serwerowni. W przedsiębiorstwie pracownicy pracują na stanowiskach komputerowych. Jeśli chodzi o komputery PC czy laptopy wydajność (Laptopy wydajność) ich jest istotnie ważna. Zależy to oczywiście od zajmowanego stanowiska oraz charakteru firmy. Wiadomo jednak, że grafik musi mieć lepszą kartę graficzną niż na przykład księgowa.

Pasjonuje Cię omawiana kwestia? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (http://omegastore.pl/) bardzo podobnego wpisu – on też jest godny zainteresowania.

Jednak wymagane jest, by sprzęt był wydajny w miarę możliwości firmy.

Większe serwerownie
Duże serwerownie potrzebują odpowiednio większych i odpowiednio bardziej kosztownych switchów. Przy skonfigurowaniu średniej wielkości serwera przydatny bywa J9019B, który jest wyposażony w 24 porty oraz szereg przydatnych funkcjonalności.

Jeśli ciekawi Cię problematyka omawiana w tym materiale, sprawdź pełną ofertę (https://radius.info.pl/pozwolenia-radiowe/), a na pewno będzie ona dla Ciebie warta zainteresowania.

Dla przedsiębiorstw, którym i to nie wystarcza, stworzono jeszcze większe i wydajniejsze switche. Najbardziej znaczący potentaci w branży IT używają takich urządzeń, jak na przykład J9147A, który posiada aż 44 porty i jest przeznaczony dla największych serwerowni. Takie przyrządy, najczęściej w parach po parę sztuk, są montowane w szafach do tego przeznaczonych, tak, żeby ograniczyć ilość plączących się przewodów. Skonfigurowanie takiego urządzenia wymaga jednak wykwalifikowanych pracowników.