Jak wyglądają studia prawnicze w Polsce

przez | 26 lipca 2021
Tysiące osób marzy o pracy prawnika i o ogromnych wynagrodzeniach. Przez ostatni czas doszło wiele fałszywych przekonań odnoszących się do tego zawodu, które nadają się na wiele opracowań.

prawo - książki

Przyjrzyjmy się jednak innej kwestii. Czy warto wybrać tą karierę? Jak wygląda edukacja i czy trudno jest przebić się na szczyt?

Dlaczego młodzi marzą o byciu prawnikiem?

Zarobki na pewno grają tu istotną rolę. W najbardziej znanych kancelariach można zarobić naprawdę sporo, ale nie jest tak od od pierwszego dnia w pracy. Jak mówi pan Robert, prawnik oferujący porady prawne w Krakowie głównie „trzeba się wykazać wiedzą i poświęceniem, by uzyskać upragnioną pracę”. Poza zarobkami istotny z pewnością jest prestiż zawodu i pozycja w społeczeństwie. Wokół zawodów prawniczych jest pewna aura tajemniczości. Drogie auta, bogaci klienci, drogie garnitury. Wszystko to powoduje, że młodzi studenci prawa chcą także przystąpić do tej rzeczywistości.

Studia – droga przez mękę?

Studia są bardzo wymagające i zajmują masę czasu. To głównie zakuwanie i siedzenie w wielu książkach. Mówimy tu o dziesiątkach różnych prawniczych książek nie zawsze łatwych do zdobycia. Można poszperać w księgarniach w sieci. Specjalistyczna literatura prawnicza to nie są książki które schodzą od razu, zatem możemy dostać spore rabaty. Możemy sprawdzić w znanych księgarniach wysyłkowych albo poszukać księgarni prawniczych. Wystarczy wpisać tylko w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i z pewnością znajdziemy odpowiednie serwisy. Prawdopodobnie najłatwiej zakupić kodeks karny ale i z innymi nie ma jakichś problemów. Pomocne mogą też okazać się znane serwisy z aukcjami.

Zazwyczaj absolwenci po studiach pozbywają się książek, które nie będą im już niezbędne, szczególnie kiedy zdecydowali się wyspecjalizować w jakiejś działce prawa. W takiej sytuacji kodeksy można zakupić za bardzo małe pieniądze. Wystarczy odnaleźć właściwe aukcje, wpisując choćby „kpc„ czy „kpa”. Zazwyczaj kodeksy maja ślady użytkowania, czasami można rozpoznać, że ktoś uczył się wspomagając się napojami kofeiną, lecz informacje o wszystkich tego typu śladach zawarte są w opisie.

Co z aplikacją

Nie dość że jest dużo nauki, to dodatkowo pod sam koniec studiów trzeba zdobyć aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokackakomorniczanotarialna

Raz w roku ustalany jest termin państwowego egzaminu. Po zdobyciu aplikacji takiego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za niskie pieniądze. Ale warto. Można wpisać by przekonać się, że mądrze jest się wyspecjalizować w określonych dziedzinach.

Łatwo zauważyć, nie jest to najłatwiejszy wybór. Ale sporo osób decyduje się na taką ścieżkę kariery z powołania, a nie tylko dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak notariusz, komornik, kurator sądowy dają możliwość interesującej pracy i niesienia pomocy ludziom. prawnik – oferuje usługi prawnicze – edukacja (więcejo tym- https://super-edu.pl/o-nas)

Źródło: adwokaci-tytko.pl