Jak wygląda historia alkoholu i jak tak naprawdę powinno się go spożywać? Jak wyglądają polskie praktyki spożywania alkoholu?

przez | 10 lipca 2021
Ulubione napoje procentowe zaistniały w naszej historii zupełnie później niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e produkowali wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina przytacza Arystoteles, ale zapewne to naukowcy arabscy VIII wieku n. e. jako pierwsi otrzymali ciecz o większej zawartości alkoholu niż ta otrzymywana w wyniku fermentacji.

polecana strona

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy tajemna mądrość alchemików arabskich trafiła w XII wieku za pośrednictwem wracających z podróży krzyżaków. Spirytus najpierw oznaczono za lek wspierający życie i zachowujący młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” co znaczy woda życia. W sumie szybko, bo już w XIV wieku alkohol przestał być medykamentem. Używanie do produkcji, zamiast wina, żyta i jęczmienia ułatwiło produkcję trunku, który został ogólnie używanym trunkiem. Z biegiem lat wódka (zobacz: wódka z pieprzem) rozpoczęła nabierać charakteru niezwykle powiązanego z surowcem, z którego powstała.

Tak pojawiły się tworzone ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z odmiennych gatunków zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku rozpoczęto wytwarzanie spirytusu z ziemniaków. Następnie do tworzenia wprowadzano coraz to nowsze twory i techniki, otrzymując rozmaite rodzaje napojów alkoholowych. Teraz ciężko sobie wyobrazić życie bez odrobiny alkoholu, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Znacznie więcej naszych rodaków pije dla radości, a są to z pewnością piwa z niewielkich browarów, niezwykle popularne w ostatnim czasie, a także wina.

Mnóstwo osób także próbuje whisky czy koniaku.

Formuła tej strony bardzo Ci się spodobała? Cieszy nas to. Więc może masz ochotę przejść do następnej strony? Proszę, dowiedz się tutaj (http://smartvent.pl/automatyka/funkcje-centrali/) jak to uczynić.

Te trunki dawniej były niezwykle drogie i niedostępne dla większości, teraz też mają swoją cenę, ale już mnóstwo osób może sobie pozwolić na taki typ napojów alkoholowych. Tego rodzaju alkohole dobrze wypić w określonych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. . W innym wypadku będzie to trochę śmieszenie wyglądać. Pomyślmy sobie na przykład, że wino umiemy pić w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Trochę to niedobre, w ten sam sposób należy myśleć o whisky czy koniaku, i ogólnie dobrać właściwe naczynia, do konkretnego typu alkoholu.