Jak sobie radzić z jąkaniem?

przez | 26 lipca 2021
Jąkanie to trudność, z którą w tym kraju żyje około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć powinno się zadbać o odpowiednią opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzice i przyjaciele powinni dowiedzieć się z czego jąkanie wynika, jak wygląda terapia i gdzie można znaleźć pomoc.

PrzyczynyJednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe wynikające z naturalnej niepłynności w wymowie małego dziecka. Próbuje ono wtedy oddać słowami swoje myśli szybciej niż umie. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być także uszkodzenia neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach zewnętrznych jak przeżycia mocno stresujące w młodym wieku (np. wypadek samochodowy) czy niestosowne reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy omawianie problemu dziecka w jego obecności może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli dostrzeżemy u dziecka problemy z mówieniem, przede wszystkim, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, dobrze zwrócić się o pomoc do specjalisty. Logopeda lub neurologopeda z odpowiednim doświadczeniem zapewne będzie dużym wsparciem i źródłem wiedzy.

Jeśli zaciekawił Cię opisywany tekst, zobacz jeszcze ten link. To bez wątpienia ta witryna (http://optyk-trejnowski.pl/szkla), na której odnajdziesz podobne informacje.

Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w konkretnej sytuacji, a co ważniejsze dobierze metody leczenia. Terapia (zobacz http://rehafit.org/oferta/wizyty-domowe/) jąkania w większości przypadków daje pożądane efekty.

TerapiaMożna wymienić parę metod terapii jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne obejmują takie zachowania jak praca nad rozpoznaniem i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mową przy zastosowaniu pauz czy wyśpiewywania. Ciekawą metodą jest nieco kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu przebiegu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz sposoby leczenia wyjątkowo istotne jest właściwie wsparcie ze strony najbliższych pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać bacznie i mieć dużo cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy poznaj stronę

Źródło: Szerszeńska