Jak robione jest żeliwo?

przez | 10 lipca 2021
Historia pokazuje, iż jednym z kulminacyjnych momentów w rozwoju ludzkości było wykrycie metali. Zaczęto wytwarzać z nich elementy o bardzo dużej wytrzymałości, jakie z czasem zastępowały mniej trwałe elementy drewniane.

Doskonałym przykładem będzie koło, które w pierwotnych czasach było w całości drewniane, następnie zaczęto dodawać do niego części metalowe (obejmę żelazną jak i wzmocnienia). Następnie człowiek nauczył się odpowiednio obkuwać żelazo a to w rezultacie zapoczątkowało całkowite wyparcie drewnianych kół. To obrabianie metali głównie tyczyło się odpowiedniego ich formowania, odlewania a także scalania z różnymi pierwiastkami a to z kolei było przyczyną także powstania różnego typu stopów. Owym stopem jest choćby żeliwo. To scalenie żelaza z węglem, w którym normy wyznaczają minimalną kompozycję węgla jako dwa procenty. Żeliwo produkowane w odlewniach poprzez scalenie tak zwanej surówki z elementami złomu stalowego – więcej .

Obróbka żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka to półprodukt wytworzony z przetopionego żelaza,węgla, krzemu jak i fosforu a także innych pierwiastków. Sam w sobie nie jest przydatny do niczego , powodem będzie łamliwość. Dlatego będzie nazwany półproduktem, jaki poddawany będzie dalszej obróbce. Jak wyżej zostało wspomniane jest on scalany ze złomem stalowym, który jest bardzo trwały jako produkt. W obecnych czasach złom stalowy otrzymuje się przez recykling (serwis internetowy). Po przyszykowaniu odpowiednich składników odlewnia żeliwa przetapia a także odpowiednio scala je ze sobą dzięki czemu produkowane jest żeliwo.

Jak widzimy żeliwo powstaje z półproduktów, które same w sobie nie przydadzą się do niczego, jednak po połączeniu dają ostateczny produkt, jaki aktualnie bardzo powszechnie jest stosowany.

Jeżeli absorbują Cię opisywane w niniejszym tekście tematy i masz chęć zobaczyć więcej wiadomości na tego typu temat – kliknij tu serwis suwnic wrocław!

Żeliwo głównie używane będzie do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych oraz wszelkiego typu włazów i studzienek drogowych.

Więcej informacji:

Jednak to nie są jedyne zastosowania żeliwa. Odlewnia żeliwa w stosunku do zapotrzebowania wytwarza żeliwo szare, sferoidalne bądź stopowe, jakie następnie wykorzystywane będą w przemyśle maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo odnalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na spożytkowanie minerałów powstałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.