Jak przebiega zmiana w organizacji? Do czego się odnosi oraz w jaki sposób należy ją przeprowadzać z sukcesem dla organizacji oraz osób w niej pracujących?

przez | 3 września 2021
Kiedy zachodzi zmiana organizacyjna w przedsiębiorstwie, to musimy być przygotowani na wiele przekształceń. Tego typu zmiany aktualnego układu przedsiębiorstwa mogą odnosić się do całości albo jakiejś części. Zmiana przewiduje przy tym efekty tych przekształceń. Pojawić się może wszędzie tam, gdzie jest potrzeba jej wprowadzenia. Zarządzanie zmianą w organizacji to także umiejętność dopasowania tempa zmian jak również metod, które wprowadza się do zmieniających się cały czas zapatrywań pracowników takiego przedsiębiorstwa.

biznes

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedza odnośnie działania organizacji, jak również znajomość problematyki przemian umożliwia wyciągnięcie wniosków, co do sposobów zrealizowania zmian, dzięki czemu da się stworzyć model procesu zmian. Robienie modyfikacji w organizacji to o tyle rzecz ciężka i skomplikowana, że wymaga od zarządzających nie jedynie wiedzy o tendencjach otoczenia i zachowaniu ludzi, ale również informacji na temat procedury zaprowadzania zmian. Zarządzanie zmianą w organizacji to wiele ważnych etapów. W pierwszym z nich istnieje duża destabilizacja, ale jest ona potrzebna, żeby organizacja mogła ulec zmianie. Odmrożenie tego rodzaju jest związane z tworzeniem niepokoju i skupionego wokół niego przekonania, że aktualny stan nie gwarantuje spodziewanych wyników. Po tej fazie pojawia się etap, gdzie wdraża są planowanie zmiany. To tak zwany etap przejściowy, w jakim ludziom niezbędne jest wsparcie psychologiczne. Czasem do tego etapu zatrudnia się firmy, jakie świadczą usługi konsultingowe, dzięki czemu można lepiej zapanować nad całością (zobacz więcej).

Nie możesz się doczekać nowych intrygujących wpisów na ów temat? Mamy do Ciebie fantastyczną nowinę – kliknij darowizna zgłoszenie do us w ten link i ciesz się lekturą.

Pracownicy podczas takiego etapu czują niepokój, firma w związku z tym musi zagwarantować osiągnięcie nowej percepcji, dzięki jakiej prościej możemy zrozumieć i zaakceptować zmianę.

firma

Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

Zachodzi tu mechanizm redefiniowania naszej konstrukcji osobowej, przez co w docelowej grupie zaszczepia się nowsze wartości, normy oraz zachowania, z nimi członkowie organizacji powinni zacząć się utożsamiać. W trzecim i ostatnim etapie utrwalane są nowe wzorce działań do momentu, aż staną się normą postępowania. Powinna pojawić się pewność, iż nie nastąpi regres do stanu sprzed zmiany, dlatego też wykorzystywane są wtedy mechanizmy wspierające jak również wzmacniające.

Stworzyliśmy dla Ciebie następne zajmujące notki na interesujący Cię dział. Przejdź do kolejnego tekstu oraz czytaj raport.

W ten sposób przeprowadzona zmiana, ma spore szansę na pozytywny rezultat. Natomiast należy pamiętać, że doświadczenia w takiej dziedzinie odgrywa znaczącą rolę.