Jak należy się przygotować do przeprowadzania negocjacji i rozmów z parterami handlowymi

przez | 10 listopada 2021
Podpisanie dobrej umowy dla firmy może się niekiedy wiązać z wieloma miesiącami czy tygodniami ustaleń i różnych rozmów. Z zewnątrz wydawać się to może wszystko proste i łatwe, lecz jaki ogrom pracy to wymaga będą wiedzieć tylko ci, którzy mieli okazję brać w tym wszystkim udział.

wejdź tutaj

Autor: newthinking communications
Źródło: http://www.flickr.com
Już samo przygotowanie i realizacja tego typu rozmów to najczęściej proces składający się z wielu etapów i bardzo istotne będzie, żeby do każdego z nich przygotować się właściwie. W wielu przypadkach rozmowy realizowane są przez cały zespół, warto wtedy precyzyjnie rozdzielić poszczególne obszary między uczestników, a także wybrać kierownika czuwającego nad całością i koordynującego wszystkie działania. Z tego też powodu właściwe przygotowanie procesu negocjacji będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia wszystkiego, i niezbędnie należy przeznaczyć na to odpowiednią ilość czasu.

Częstym problemem kadry zarządzającej jest właśnie brak czasu, i przekładać się do będzie na słabe przygotowanie do negocjacji.

Jeżeli interesują Cię prezentowane w tym tekście tematy i masz ochotę poczytać więcej informacji na tego typu temat – kliknij tu koperty na listy producent.

Będzie się to negatywnie odbijało podczas późniejszych ustaleń, na przykład konieczności wprowadzenia nie zawsze dobrych zapisów w treści umowy. Jeśli więc właściciel firmy chce, aby planowane negocjacje jak najlepiej wypadły, to powinien przypilnować kilku spraw. Pierwszą z nich będzie wybór osoby z odpowiednim zakresem kompetencji do prowadzenia tych rozmów. Często może pojawić się sytuacja, że z całej załogi nie będzie nikogo, kto poradziłby sobie w tego typu roli.

szkolenie

Autor: visualpun.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Wtedy pozostaje albo zatrudnienie zewnętrznego negocjatora, który wszystkim się zajmie, albo wysłanie najlepszych członków personelu na szkolenia negocjacje – pełen wachlarz, w czasie jakich zdobędą oni odpowiednią wiedzę. Po wyznaczeniu pracownika należy mu jeszcze zapewnić odpowiednią ilość czasu na przygotowania. Jeżeli taka osoba zostanie zawalona bez przerwy kolejnymi obowiązkami, to po prostu może nie zdążyć wejść odpowiednio w temat. Kolejnymi ważnymi aspektami są kwestie wiążące się z samym przedmiotem negocjacji, tu z kolei duże znaczenie ma wyznaczenie ich przedmiotu i dokładne sprecyzowanie celów jakie mają być osiągnięte.