Jak musi wyglądać gabinet weterynaryjny? O jakiego typu kwestiach koniecznie należy wiedzieć?

przez | 10 lipca 2021
Czy łatwo założyć punkt weterynaryjny? Jeżeli chcemy to zrobić powinniśmy poznać w szczególności parę zasad. Taki lokal powinien być wyposażony w gabinet przyjęć z poczekalnią, aparaturę jak również sprzęt dostosowany do świadczonych przez nas usług.

Co rozumiemy przez tego typu sprzęt? Wszystko co jest potrzebne do leczenia zwierząt, lecz także te profilaktyczne oraz standardowe urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W tego typu miejscu muszą być schowki do trzymania produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, pomieszczenie sanitarne i socjalne.

pies u weterynarza, weterynarz

Autor: Lubasja de Rycke
Źródło: http://www.flickr.com

Z założeniem gabinetu do leczenia zwierząt są związane także inne, prawne zagadnienia. Jeżeli klinika kwalifikuje się jako gabinet weterynarza powinna spełniać różne wymagania, to znaczy mieścić się w odrębnym budynku albo lokalu albo także stanowić wyodrębnioną część nieruchomości. Pokój do przyjmowania klientów z poczekalnią powinien mieścić się na poziomie parteru, może być też w suterenie, ale tylko jeśli dostępne jest światło naturalne dostosowane jasnością do rodzaju świadczonych usług. Kolejne pomieszczenia gabinetu weterynaryjnego mogą mieścić się już na różnych kondygnacjach.

Dalsze wymogi dotyczą tego, że ściany muszą być wykonane z materiałów gładkich, jakie są łatwe do czyszczenia, lecz również odporne na działania wody i środków dezynfekcyjnych. W gabinecie przyjęć albo zapleczu sanitarnym musi być (sprawdź stronę) umywalka z bieżącą ciepłą i zimną wodą, substancje do mycia i odkażania rąk, jak również papierowe ręczniki i kosz na zużyte ręczniki. parapety granitowe Strzegom w tego rodzaju miejscu powinny być wykończone czymś trwałym oraz gładkim, odpornym na działanie wody jak również środków dezynfekujących.

Istotne jest, że gdy usługi te będą świadczone przy użyciu narzędzi oraz sprzętu wielokrotnego użytku, to pokój przyjęć musi być wyposażony w autoklaw lub aparat do sterylizacji na suche powietrze. Jeżeli w gabinecie będę wykonywane zabiegi w znieczuleniu ogólnym, to gabinet taki powinien być zaopatrzony w sprzęt do dożylnego dozowania środków medycznych. Nie ma sensu też chyba przypominać, że każda z rzeczy w tym miejscu musi być utrzymana w sterylnej czystości. Odnosi się to do najważniejszych urządzeń, jak i tych nie aż tak ważnych, jak wagi weterynaryjne.