Jak dostać dotacje na rozkręcenie swojego biznesu

przez | 26 lipca 2021
Jeśli marzysz o własnej firmie, to właśnie teraz jest dogodny moment, żeby zaistnieć na rynku jako przedsiębiorca.

biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowy problem osób, które chcą otworzyć własną działalność, to kwestia pozyskania niezbędnych funduszy. Jest wiele sposobów na uzyskanie pieniędzy na start. Jak wykazują badania, wciąż większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na tzw. Friends, Family, Founds, czyli pozyskanie potrzebnej kwoty od rodziny lub znajomych. Jest to oczywiście sposób, dzięki któremu unikniemy zbędnych formalności. Z drugiej strony, jeśli chodzi o pieniądze, osobiste relacje mogą źle rzutować na przyszłe decyzje biznes.

Kolejnym sposobem na uzyskanie funduszy na start są dotacje i granty ze środków publicznych. Osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy mogą starać się o jednorazowe wsparcie wysokości około 20 tysięcy złotych. Tego typu dotacje dla nowych firm (zobacz rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych) są naturalnie bezzwrotne. Suma wsparcia zależy również od regionu, jednak nie należy zwlekać z decyzją, gdyż wraz z końcem roku, kończy się także pula pieniędzy, przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości.

Jedną z popularniejszych form pozyskania pieniędzy są naturalnie kredyty bankowe. Niejednokrotnie decydują się na nie przedsiębiorcy, którzy potrzebują dużego kapitału na start. Banki świadczą też dodatkowe usługi dla przedsiębiorców. Przykładowo kompleksowa obsługa kontraktu to oferta skierowana do podmiotów gospodarczych, które współpracując z Jednostkami Samorządu Terytorialnego . Dzięki takim rozwiązaniom przedsiębiorca może skorzystać z kilku produktów danego banku na poszczególnych etapach realizacji zlecenia.

200

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku finansowym funkcjonują też prywatni inwestorzy, zwani Aniołami Biznesu. Dysponują oni dużym doświadczeniem oraz zasobami finansowymi. Zasadniczo wspierają oni startupy. Ich wsparcie polega na profesjonalnym doradztwie oraz dofinansowaniu biznesu w na pierwszym etapie rozwoju. Anioły Biznesu niejednokrotnie działają non-profit, jednak zdarza się, że pomagają w zamian za udziały w nowym biznesie.

Zanim podejmiemy decyzję, w jaki sposób chcemy finansować nasze działania, powinniśmy rozpatrzeć wszystkie opcje.
Każda z omówionych form ma naturalnie swoje pozytywy i negatywy.naciśnij tutaj program pit projekt 2019 program pit projekt 2019Jeśli stawiamy pierwsze kroki w świecie biznesu na pewno warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, aby wybrać optymalne rozwiązanie.