Jak angażować załogę kierującą w przedsiębiorstwie

przez | 10 lipca 2021
Kierowanie przedsiębiorstwem nie jest najprostszym obowiązkiem, wymaga specjalistycznej wiedzy a także doświadczenia z zakresu ekonomii, zarządzania oraz logistyki. Osoba zajmująca stanowisko menadżerskie powinna również mieć zdolności przywódcze i organizacyjne. Studenci ekonomii na pierwszym roku studiów dowiadują się, iż świetny menadżer jest w stanie kierować każdym przedsiębiorstwem. To prawda, chociaż oczywiście znajomość specyfiki zakładu, jakim będzie się kierować jest dodatkową zaletą.

pracownicy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Manager nie musi być posiadaczem firmy. Często jest to najęty profesjonalista który ma do przeprowadzenia konkretne zadanie, maksymalizacje zysku przedsiębiorstwa poprzez różnorodne działania jak też bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem. Zatrudnienie profesjonalisty łączy się z podpisaniem umowy. Z punktu widzenia prawnego układ taki podobny jest do umowy zlecenia. Orzeczenia NSA jasno precyzują, iż umowa taka ma charakter cywilny analogiczny do umowy zlecenia, posiada jednakże o wiele szerszy zakres. Pewnym z problemów które stoją przed stronami umowy będą podatki.

Kontrakt (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rachunek-do-umowy-zlecenia-wzor-z-omowieniem) menedżerski z VAT najczęściej stosuje się w przypadku kiedy umowa wspomniana sygnowana jest z podmiotem gospodarczym, wtenczas traktuje się tę umowę jak zwykłą usługę (podobnie jak zleca się usługi księgowe obcej jednostce). Musimy za taką usługę zapłacić odpowiedni podatek (czytaj też umowa najmu mieszkania wzór). Kontrakt menedżerski z VAT oprócz określenia stawki podatku zawiera też dalsze regulacje, m.in. wachlarz obowiązków i praw menadżera, metody oceny pracy i inne, często szczegółowe rozwiązania.

pracownicy

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Co zrozumiałe nie będzie to umowa podlegająca Kodeksowi Pracy, nie stosują się zatem wprost jego przepisy do tego rodzaju umów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby kontrakt menedżerski z VAT zawierał regulacje analogiczne (np. długość urlopu wypoczynkowego bądź ekwiwalent za urlop wypoczynkowy określony w sposób odpowiadający obu stronom umowy). Umowa ta standardowo zawiera klauzulę o zakazie konkurencji. Zobowiązuje ona kierownika w zamian za trochę wyższe pobory lub inne przywileje do niezatrudniania się u konkurencji przez określony czas (z reguły 5 lat) po wygaśnięciu kontraktu. Zabezpiecza to przedsiębiorstwo przed spożytkowaniem informacji które mógłby posiadać manager. Szczegółowe informacje znajdziesz na