Istnienie tabu w dzisiejszym świecie

przez | 21 października 2021
Tematy tabu są trudne do rozmowy. Z racji swojej kontrowersyjności nie jesteśmy w stanie swobodnie o nich mówić. Najbardziej znane tabu to: seksualność, śmierć, nagość czy narkotyki. Tak właściwie to co kultura to inne tabu. To, co u nas jest na porządku dziennym w innym kraju może być całkowicie nie do przyjęcia. I zupełnie odwrotnie. To jak kształtuje się tabu i jak kreuje nas samych świadczy o naszym podejściu do życia. To, czy jesteśmy w stanie dyskutować o tabu otwarcie zależy przecież również od innych osób.

Zagadnienie tabu ma związek z fundamentalnym i głębokim kulturowym zakazem. Złamanie tej kategorii zakazu w największej ilości przypadków powoduje niespokojną reakcję ze strony przedstawicieli kultury, w której jesteśmy od narodzenia. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Dlaczego tak się dzieje? Najłatwiej jesteśmy w stanie to wyjaśnić tym, iż przez złamanie zakazu i mówienia o tabu, dokonujemy prawie zamachu na całą nieuszkodzoną wcześniej budowę danej kultury. Na bardziej psychologicznym pojmowaniu oznacza to zagrożenie integralności i dalszego istnienia danego społeczeństwa. Dlatego to także jest tak przestrzegane przez różne społeczności.

pogrzeb

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tematem tabu mogą być czynności, ludzie, przedmioty czy miejsca.

Funkcja tabu nie pozostawia wątpliwości. Gwarantuje ciągłość i integralność kultury, czyli zapewnia biologiczne oczyszczalnie ścieków przetrwanie danej grupy. W najwyższym stopniu więc znane tabu dotyczy kazirodztwa i zabijania innych ludzi, gdyż ich popełnianie to wielkie niebezpieczeństwo dla trwania naszej społeczności. (kremacja zwłok Wrocław zwłok we Wrocławiu) Zdarza się jednak, że w jakiejś kulturze na jakiś czas jest zalegalizowane popełnianie morderstw, ale dzieje się tak najczęściej podczas wojny. Jednakowoż mordowanie ludzi jest do przyjęcia, ale nie swoich, lecz obcych, czyli występuje dwoistość pojmowania tego zagadnienia: zabijać możemy, tylko nie członków swojego plemienia. Logicznie to odnosi się do kwestii biologicznego trwania gatunku – przecież swoich nie będziemy zabijać.

W ostatnich latach tabu trochę zelżało, a to wszystko dzięki… Internetowi. Wiedza tajemnicza, chowana przez przodków nagle stała się jawna i ogólnodostępna. (Transport zwłok – dowiedz się szczegółów) Dawniej na przykład nie mówiło się dużo o śmierci, dzisiaj zaś można o tym poczytać w Internecie i samemu sobie odpowiedzieć na wiele zagadnień. Obecnie możemy wpisać frazy w wyszukiwarkę typu usługi pogrzebowe, by znaleźć firmy, które zajmują się tym tabu zajęciem. Dawniej mielibyśmy z tym większy problem.