Informatyk w pracy

przez | 10 listopada 2021
Zawód programisty jest jednym z takich, jakie w obecnych czasach są poszukiwane i bardzo potrzebne. Właściwie większość przedsiębiorstw zatrudnia co najmniej jednego człowieka na stanowisku programisty. Profesja taka jest też raczej dobrze płatna, szczególnie za granicą. Wartość tej pensji zależeć będzie jak w większości branży, od zdolności pracownika. W programowaniu z kolei ceniona jest znajomość różnych języków programowania oraz umiejętność używania ich w praktyce.

Komputer all-in-one Wind AE2220

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Przedsiębiorstwa interesujące się ogólnie rozumianą branżą IT są aktualnie na etapie szybkiego rozwoju. Dzieje się tak gdyż można obserwować nieprzerwany rozwój techniki i wprowadzanie innowacyjnych pomysłów.

Zatem w miarę jak technika idzie do przodu, także kwalifikacje informatyków muszą być ciągle uzupełniane. Niektóre firmy nie posiadają informatyków na etacie pomimo że korzystają z ich usług i są im one potrzebne. Wówczas zwykle zatrudniają całą firmę informatyczną na zasadzie outsourcingu.

Opiera się to na zatrudnianiu firm zewnętrznych w celu obsługiwania przez ich członków całości czynności związanych z technologią informacyjną. Rozwiązanie takie jest obecnie bardzo powszechne. Takie zapotrzebowanie wykazują ogłoszenia publikowane na portalach ofertowych, np:

Języki programowania

Często obecnie można spotkać się ze zwrotami takimi jak „programista C++”. Znaczy to po prostu, że poszukiwany jest człowiek, umiejący programować w języku C++. Język ten jest raczej uniwersalny i należy do tych popularniejszych. Organizowane są rozmaite zajęcia i szkolenia (zobacz szkolenia trenerzy.pl) w zakresie znajomości tego języka i zdolności posługiwania się nim. Szkolenia takie można odbyć też za pośrednictwem sieci. Jest także dużo książek na ten temat. Innym stosowanym językiem programowania, który ma węższe wykorzystanie niż C++ jest C# (C sharp).

Stanowiska dla programistów

Jak już zostało wspomniane, od starającego się o stanowisko programisty oczekuje się wiedzy w zakresie języków programowania takich, jakie w danym przedsiębiorstwie lub branży są używane. Przy bardzo dobrej znajomości określonego języka są bardzo duże szanse, że dana osoba zostanie zatrudniony. Ogłoszeń w rodzaju „praca IT Kraków” jest bardzo dużo. Specjaliści mają więc duży wybór. Szczególne rolę odgrywa tutaj fakt, że programiści tacy znajdują zatrudnienie w najróżniejszych branżach. Wiele ogłoszeń z owej branży znajduje się tutaj.