Idea tajemniczego klienta

przez | 30 grudnia 2021
Co jakiś czas w anonsach o pracę możemy spotkać się z ofertą tajemniczego klienta. Jest to praca, która nie jest dobrze znana szerszej grupie klientów. Na czym zatem ona polega? Co zalicza się do głównych zadań takiej osoby?

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock
Tajemniczy klient jest pracownikiem, który najmowany jest w celu sprawdzenia, jak wygląda obsługa w punktach sprzedażowych, salonach oraz innych punktach, w których mamy styczność z osobami odpowiedzialnymi za zachęcenie klientów do kupna danego produktu.

Kompetentna osoba, która jest zatrudniona na stanowisku tak zwanego tajemniczego klienta odpowiada za wykonywanie anonimowych audytów, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy ekspedient postępują według ścisłych kryteriów, które są im przedstawiane na specjalistycznych szkoleniach. Tajemniczy klient (dowiedz się: w tym serwisie) przeważnie wciela się w rolę normalnego klienta, jednak w przeciwieństwie do niego zwraca on uwagę na szczegóły, które dla gro z nas nie są istotne. Na ogół posiada on stosownie opracowany formularz, na którym ma wypunktowane, jakie zachowania muszą przejawiać się u sprzedawców. Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo, i każde musi mieć miejsce podczas obsługi przeciętnego klienta. Zadaniem tajemniczego klienta jest ich wychwytywanie. Do jego zadań należy też przedstawienie ogólnej opinii na temat tego, co zastał w sklepie. Oceniana jest czystość sklepu, a także wygląd sprzedawcy. Wszystko dzisiaj ma ogromne znaczenie.

Każde badania marketingowe (zobacz: na tej stronie) zwracają baczną uwagę na to, że dobrze przeprowadzone szkolenie z dziedziny obsługi klienta może zagwarantować dobre efekty, które w prostej linii przełożą się na spore zyski ze sprzedaży. Poświadczają to specjalne badania, które mają na celu sprawdzenie poziomu zadowolenia klienta.

Hej, sprawdź to kofax, jeżeli jeszcze nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej atrakcyjnej stronie a zobaczysz, że jest ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Są one wykonywane w miarę regularnie, w celu sprawdzania obecnych preferencji panujących na rynku. Na jego podstawach często tworzone są raporty, które wpływają w znacznym zakresie na nową strategię sprzedaż jak również i reklamy. Wszelkie badania marketingowe jak zatem możemy zauważyć mają ogromne znaczenie w gro przypadkach i dlatego przykłada się do nich dużą wagę.