Gmina Trzebielino – Pierwsza gmina w naszym kraju 100 % LED

przez | 10 lipca 2021
Szukając oszczędności, władze samorządowe w Polsce często włączają oświetlenie wyłącznie na parę godzin wieczornych a także porannych. Przykład gminy Trzebielino pokazuje, że dzięki inteligentnej inwestycji można oświetlać drogi oraz ulice przez pełną noc, przy równoległym obniżeniu kosztów energii o ponad 50 procent, co ma kluczowy wpływ na finanse wyżej wspomnianej gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, mała gmina leżąca w środkowo-zachodniej części woj. pomorskiego, licząca powyżej 3800 rezydentów, jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w 100 procentach oświetlenie uliczne na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe .

Jeśli Twoim celem na dzisiaj jest wytypowanie następnego tak nieszablonowego materiału jak ten, to uczciwie zalecamy tę ofertę (https://www.programylojalnosciowe.pl/marketing-relacji/). Przemyśl to – ona Ci się spodoba.

Całość została uskuteczniona w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności wygenerowanych z redukcji wydatków za energię . Warto uwydatnić, iż zastosowana formuła opłacania nie obciąża budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, w obrębie gminy dokonano modernizacji 354 opraw świetlnych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W a także 73W. W innych oprawach, po gruntownym przeglądzie, działające dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED-owe .

Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego we wspomnianej gminie wyn. 54 kW, z kolei po wymianie na oprawy LED jest to 26kW.

Nie wahaj oraz zobacz w najnowszym tekście , w jaki sposób podchodzi do takiego zagadnienia inny redaktor – jego wpis również jest bardzo ekscytujący!

Mało tego zaszła znaczna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa obywateli, zaś koszta zużycia prądu spadły o przeszło 50 %. Zainstalowane oprawy zostały również wyposażone w sterowniki, fabrycznie zaprogramowane narzędzie modyfikujące nasilenie oświetlenia, dzięki którym możemy uzyskać dodatkowe 30 % oszczędności energii.

Nowy system oświetleniowy uruchomiony w Trzebielinie jest nie jedynie energooszczędny oraz proekologiczny, ale także bardziej przyjazny dla obywateli. Białe światło wysyłane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle dużo łatwiej rozpoznaje się przedmioty, formy a także odcienie po zapadnięciu zmierzchu.

Zwiększona widoczność to kluczowy element przyczyniający się do poprawienia bezpieczeństwa na szosach. Jednym z najistotniejszych kryteriów jakie na pewno przyświecały gminie podczas modernizacji oświetlenia były koszta. Jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi wariantami oświetlenia są naprawdę bezkonkurencyjne.