Gdzie zgodnie z prawem oddać swoje auto?

przez | 10 lipca 2021
Kiedy nasz samochód służy nam przez lata i bardzo długo nie zmieniamy pojazdu, możemy go doprowadzić do stanu, w którym jedynym wyjściem jest tylko złomowanie auta. Jeśli zależy nam na pieniądzach możemy spróbować odnaleźć kogoś, kto podejmie się odrestaurowania auta lub oddać je do punktów demontażu. Jak zgodnie z prawem zezłomować stare auto?

Po pierwsze należy sprawdzić, gdzie możemy zostawić nasze auto. Działalność stacji demontażu musi zostać zatwierdzona przez marszałka województwa, dlatego też na stronie danego urzędu z pewnością znajdziemy listę zaufanych stacji. Oczywiście możemy również sprawdzić oferowane usługi w Internecie na innych stronach, należy jedynie wpisać w wyszukiwarkę frazę, takie jak na przykład „złomowanie pojazdów” uzupełniając o nazwę interesującej nas miejscowości, przykładowo: „złomowanie pojazdów Toruń”. Niejednokrotnie tego typu miejsca zwane są potocznie auto – sprawdź tutaj – złomami, w związku z tym warto sprawdzić również takie hasła jak, np.: „auto złom Krosno” – źródło czy „auto złom Gdańsk”, zależnie od tego gdzie chcemy złomować pojazd. Wystarczy wpisać go zaraz obok nazwy usługi. W odpowiedzi dostaniemy szeroką ofertę. Jeżeli zależy nam na jak najbardziej korzystnym zysku powinno się sprawdzić ceny w kilku miejscach.

złomowanie pojazdów

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

Zyskamy pewność, że dobrana stacja demontażu jest bardzo dobra. Trzeba wiedzieć, że podstawową rzeczą, jaka brana jest pod uwagę stała się waga. Pojazd musi ważyć minimum 90% tego, jaka liczba podana jest w dowodzie. Jeśli waga jest dużo niższa oddający musi dopłacić. Przedsiębiorstwa złomujące pojazdy niejednokrotnie posiadają lawety, przy pomocy których niedziałające auta można przewieźć do punktu. W stacji demontażu otrzymujemy wszystkie niezbędne dokumenty przydatne do wyrejestrowania. Właściciel ma na to 30 dni. Jest to bardzo istotne i nie należy o tym zapominać. Jeżeli nie wyrejestrujemy samochodu ciągle będziemy właścicielem, dlatego też możemy ponieść wysoką karę za brak płatności ubezpieczeń.

W dodatku nowy właściciel, kiedy sprzedamy auto może nie rejestrować samochodu i przeznaczyć na części. W naszym kraju jest to nielegalne. Oczywiście trzeba wspomnieć także o tym, że auto (hiperłącze do serwisu) może zostać wykorzystane do przestępstw. Aby tego uniknąć musimy pamiętać o okresie wyrejestrowania.
Często zdarza się tak, że stare auto, którego nie jesteśmy w stanie sprzedać, zalega w naszym garażu i zbędnie zajmuje miejsce, ponieważ nie wiemy do z nim zrobić. W tego typu sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie auta. Zgodnym z prawem sposobem jest przekazanie pojazdu do stacji demontażu. Należy korzystać z tej możliwości i zyskując pozbyć się niepotrzebnego sprzętu. Czytaj też