Domena internetowa – czym jest, jak wiele kosztuje i gdzie można ją kupić?

przez | 10 lipca 2021
Planując założenie strony internetowej albo firmy w Necie niezbędne jest posiadanie domeny internetowej. Domena internetowa to nazwa, pod którą znajduje się Twoja strona internetowa, przykładowo Jeżeli odpowiednio wpiszesz do wyszukiwarki internetowej nazwę domeny oraz naciśniesz Enter, otworzy się strona, którą reprezentuje właśnie ta domena. Domeny wyznaczają także adres poczty elektronicznej, na przykład Posiadanie domeny jest potrzebne, jeśli potrzebujemy funkcjonować w Sieci.

korzystanie z internetu

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniamy kilka rodzajów domen, które zdołają mieć rozmaite końcówki.

Uważasz ten artykuł za ciekawy? Kliknij odsyłacz do wpisu (https://www.etteplan.com/pl/uslugi/tworzenie-oprogramowania/tworzenie-aplikacji), które dostarczy Ci bardzo dużo niezwykle wciągających informacji na ten wątek.

W dzisiejszych czasach wyróżniamy takie końcówki jak pl., com., eu., a także końcówki nietypowe. Końcówki domen rozdzielają się na końcówki światowe, to znaczy międzynarodowe, polskie oraz funkcjonalne. Koszt domeny może być zróżnicowany, nadzwyczaj sporo zależy od tego, którą końcówkę wybierzemy, oraz także z jakiej propozycji skorzystamy. Firmy zajmujące się sprzedażą domen posiadają zróżnicowaną ofertę, niektóre ceny zdołają być wyższe, inne zaś niższe oraz bardziej interesujące.

Chcąc kupić domeny, powinno zaznajomić się chociaż z czterema – pięcioma propozycjami różnych firm. Sporo firm oferuje niższe opłaty na pierwszy rok wykorzystywania domeny, gdyż warto pamiętać, że domeny należy regularnie, co roku przedłużać. Domeny krajowe kosztują blisko 100 złotych na rok, zaś domeny globalne – blisko 50 złotych rocznie.

Wybierając domenę, warto wyłonić fachowego a także zaufanego rejestratora, jaki do powszechnej bazy wprowadzi nas jako właściciela, zaś nie siebie. Zakładając stronę internetową, musimy dodatkowo pomnieć, iż do jej działania konieczny jest serwer hostingowy. Poniektóre firmy proponują „phrase” (zobacz pozycjonowanie w google) hostingowy z bezpłatną domeną, która znajduje się już w cenie oferty. Pożądane byłoby zaznajomić się z takimi propozycjami. Od chwili zespolenia domeny z hostingiem, zacznie ona wyświetlać się w Necie w ciągu 48 godzin.