Dodatkowe wynagrodzenie dla pracownika za przepracowane nadgodziny

przez | 30 grudnia 2021
Osoby przewodniczące prywatną działalność gospodarcza vat z pewnością muszą przestrzegać wielu mnogich reguł prawnych, które dotyczą rozlicznych zagadnień. Ewidentnie wszelki przedsiębiorca musi regularnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym i przykładowo dbać o obowiązek podatkowy vat, bowiem płacenie podatków jest obowiązkiem każdej ustawowo funkcjonującej firmy czy też przedsiębiorstwa.

Obowiązek podatkowy

Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli biznesmen wiedzie aktywność, w której angażuje pracowników to musi dodatkowo przestrzegać norm połączonych z prawem pracy, między innymi reguł określających czas pracy. Typowy czas pracy wynosi 8 godzin, w poniektórych specjalizacjach istnieje także układ 12 godzinny, niemniej jednak pracownicy, którzy pracują w systemie 12 godzinnym mają także inny system dni wolnych od pracy. Czasami jednak zdarza się tak, że pracodawca chce, aby pracownik został w pracy dłużej, są to tak zwane nadgodziny. I tu powinno się zadać sobie znaczące pytanie – czy pracownikowi przysługuje wolne za nadgodziny? A być może należy mu się dodatkowe honorarium? Czytaj też .

Pracownik, który pracuje na nadgodziny powinien dostać z tego tytułu honorarium. Wedle określonych norm prawnych osoba, jaka pracuje na nadgodziny winna uzyskać (oprócz normalnego wynagrodzenia) dopłacenie w wysokości 100 procent wynagrodzenia za pracę, która przypada po nocy oraz w dni wolne od pracy (niedziele, święta). Jednak na wniosek pracownika chlebodawca zdoła również udzielić mu dni wolnych w zamian za przepracowane nadgodziny. Jeśli pracownik (https://disc-polska.pl/) odbiera dni wolne za nadgodziny to nie przypada mu już ponadplanowe wynagrodzenie z urzędu przepracowanych nadgodzin.

Należałoby też wspomnąć, że udzielenie czasu wolnego w miejsce za nadgodziny powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego, na domiar tego czas wolny niesie o połowę więcej przepracowanego na nadgodzinach okresu. Oczywiście udzielenie pracownikowi czasu wolnego w zamian za nadgodziny w żadnym wypadku nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia, jakie pracownik odbiera za całkowity miesiąc pracy. Czytaj też