Do czego jest obecnie używane szkło, podstawowe rodzaje tego niezwykle popularnego materiału

przez | 10 lipca 2021
Jednym z najdawniej używanych przez człowieka materiałów jest szkło. Ludzie korzystają z jego właściwości już od tysięcy lat, w przyrodzie szło można było znaleźć w miejscach uderzenia piorunów czy w pobliżu wulkanów. W końcu nauczyli się je produkować, a setki lat poprawiania techniki dało to, co mamy obecnie, czyli kilkadziesiąt odmian i rodzajów szkła. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane jest klasyczne okienne szkło. Jest ono tanie, zapewnia odpowiednie termiczne i wytrzymałościowe materiały, i jest najważniejszym materiałem używanym właśnie przy produkcji okien.

Wadą tego rodzaju szkła jest to, że po rozwaleniu tworzy ostre, niebezpieczne krawędzie, dlatego też zarówno podczas jego obróbki jak i późniejszym użytkowaniu należy uważać. Wady tej nie będzie miało szkło hartowane, powstałe w wyniku ogrzania a następnie szybkiego ochłodzenia tafli szklanej. Tym sposobem zmienia się wewnętrzna struktura, dając duży poziom wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w architekturze, bardzo ładnie wyglądają przykładowo szklane schody, balustrady czy daszki ochronne nad drzwiami.

szkło

Źródło: http://www.flickr.com

Inną rodzajem szkła bezpiecznego i odpornego na mechaniczne uszkodzenia jest szkło laminowane. Laminowanie szkła polega na tym, że pomiędzy dwoma szklanymi taflami umieszczona jest przezroczysta folia (więcej szczegółów na ten temat).

Opisywana w tym miejscu kwestia jest dla Ciebie godna uwagi? Jeśli tak, to wejdź do serwisu mata do bagażnika, który opisuje pokrewne zagadnienia.

Po sklejeniu całości trudno nawet dostrzec, że element złożony jest z trzech warstw, a jego właściwości ukazują się w pełni dopiero wtedy, jak coś się zdarzy. Przedmioty zrobione ze szkła laminowanego nie rozpadają się na drobne części, a pozostają sklejone z folią, dzięki czemu są dużo bezpieczniejsze przy jakiś wypadkach.

Oprócz typowych zastosowań w oknach samochodów czy domów jest także często używanym materiałem do dekoracji. Do dekoracji stosuje się na przykład szkło grawerowane (czytaj więcej). Grawery wykonuje się za pomocą laserów, które umożliwiają tworzenie precyzyjnych i dokładnych wzorów, a poza płaskimi taflami bardzo często taka właśnie technika technika diamentowa Wrocław jest używana przy różnego rodzaju butelkach, wazonach czy kieliszkach.